| Marcuanamaria123 a întrebat:

Am si eu o întrebare. Tatăl meu a murit și nu avea testament. Suntem trei Frati. Noi vrem sa vindem casa, fratii lui (unchii noștri) 2 dintre ei (sunt 3)nu sunt de acord, au vreun cuvânt în instanta sau vreun drept la casa? Avem nevoie de acordul lor? Va mulțumesc mult!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus mostenitori sunteti voi, cei 3 frati si mama voastra, daca mai traieste. Unchii vostri nu au nici un drept de mostenire, asa ca nu pot interveni in ce vreti sa faceti voi.
Faceti procedura succesorala, la un notar public de la ultimul domiciliu al tatalui vostru, obtineti certificat de mostenitor si apoi puteti vinde, fara nici o problema. Nu aveti nevoie de instanta, daca va intelegi voi.

| Marcuanamaria123 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult de tot!

| Marcuanamaria123 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult de tot! Dar dacă tata nu avea act pe casă?

| Marcuanamaria123 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi. Și dacă nu avem acte pe casă?

| sarulesti a răspuns (pentru Marcuanamaria123):

Daca nu aveti act pe casa se complica treaba, daca este pe numele parintilor tatalui tau trebuie facuta succesiunea si atunci au un cuvand de spus si ceilalti copii ai defunctior (bunicii tai)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marcuanamaria123):

Dar pe terenul aferent casei avea vreun act de proprietate? Acesta era inscris in cartea funciara? Avea cineva act de proprietate pe casa?

| Marcuanamaria123 explică (pentru Ioandelasal):

Din cate îmi spune mama mea, nu este niciun act. La noi pe timpuri nu se făceau acte, casa este făcută de 30 de ani de noi de copii lui. Intre timp părintii noștri ș au Despartit și tata a rămas singur în acea casa. Acesta nu ș a mai căsătorit niciodată și nici mama. Dacă doriți îmi puteți lăsa o adresa de fb sau email?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marcuanamaria123):

Poti sa-mi scrii pe privat si tot asa o sa-ti raspund.
Da-mi detaliile pe care ti le-am cerut, in special cine apare in acte ca proprietar al casei si terenului aferent casei si daca macar terenul este inscris in cartea funciara sau in registrul de inscriptiuni si transcriptiuni (pentru regiunile in care nu exista carte funciara).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am cunoscut si cazuri care nu se potrivesc. Un prieten bun a patit similar si au adus un act 'cum ca au participat la un apartament-hartie semnata-dar le-ati zis bine-sa actioneze rapid!