| meseriasul88 a întrebat:

Buna am voie sa circul cu nr de Italia si asigurare sa fie de Romania

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate circula, in anumite situatii. Conform L.136/1995, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.56.Persoanele care folosesc pe teritoriul României vehicule înmatriculate/înregistrate în străinătate şi neasigurate în străinătate, potrivit art. 48 alin. 2, sau a căror asigurare expira pe durata şederii în România datorează prime de asigurare conform prevederilor legale.
  Personalul poliţiei de frontiera nu va verifica documentele de asigurare pentru vehiculele înmatriculate/ înregistrate în statele membre ale Uniunii Europene, pentru acestea numerele de înmatriculare/înregistrare fiind garanţia asigurării.
  La intrarea sau ieşirea din ţara, personalul poliţiei de frontiera de la punctele de control pentru trecerea frontierei de stat a României va controla documentele de asigurare şi va solicita proprietarului, împuternicitului acestuia sau conducătorului vehiculului înmatriculat/înregistrat în state terţe dovada plăţii primei de asigurare datorate. Persoanele neasigurate sau persoanele care la control nu pot face dovada asigurării ori a plăţii acesteia vor fi obligate să încheie asigurarea de răspundere civilă pentru pagube produse prin accidente de vehicule şi să achite prima de asigurare la entităţile desemnate în acest sens de către asiguratorii care au dreptul să practice asigurarea obligatorie conform art. 5 alin. 1."

| meseriasul88 explică (pentru Ioandelasal):

Exact asa am avut si eu si mi-a luat numerele de inmatriculare si zece milioane amenda

| Ioandelasal a răspuns (pentru meseriasul88):

Inseamna ca nu te-ai incadrat in situatiile aratate ori asigurarea expirase. Si cele prevazute sunt doar temporar, daca bine imi amintesc nu trebuie sa depaseasca 60 de zile. De altfel daca folosesti masina in Romania trebuie sa o inmatriculezi aici.

| meseriasul88 explică (pentru Ioandelasal):

Da urma sa o inmatriculez acum dupa paste si asigurarea era valabila pana pe 29 iulie rar era facut pe 2 ani

| Ioandelasal a răspuns (pentru meseriasul88):

Ce scrie exact in procesul verbal de contraventie la descrierea faptei si la prevederea legala (actul normativ, articolul si punctul)?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Trebuie sa ai asigurare din Italia. Cei de la asigurari o sa-ti ia banii daca te duci la ei dar e egal cu zero. Te pacalesc pana iti ia banii.