| focosulfocosul a întrebat:

Buna,as avea nevoie si eu de un ajutor,un sfat, sunt la facultate in ultimul an, cand am terminat anul 2 de facultate m-am mutat in alt oras la alta facultate pe aceeasi specializare, insa cei de la noua facultate mi-au introdus 11 diferente, am luat toate examenele pana acum in afara de unul singur pentru ca am copiat,m-am prezentat din nou si m-a picat pentru ca nu am scris la subiect in timp ce pe altii i-a trecut cu foaia goala,din cauza asta nu am intrat in licenta la timp, astfel a2a zi dupa ce colegii mei au dat licenta s-a organizat o sesiune in care am avut dreptul sa imi dau examenul in cauza, mi-am dat examenul am invatat si am stiut si totusi nota a fost tot 4 ....asa ca l-am sunat pe domnul profesor sa ma rog de dansul sa ma lase sa mai dau o data examenul si am fost refuzat categoric telefonul mi-a fost inchis in nas! lucrarea nu are rost sa o cer pentru ca stiu ca am scris de minim 7-8 dar stiu ca profesorul nu imi va da nota de trecere avand in vedere ca deja mi-a trecut nota 4 in catalog si ca a fost decan, prodecan si alte functii inalte in facultate.
Intrebarea mea pentru voi este :Ce ati face in locul meu tinand cont ca un an de zile nu pot intra in licenta si ca am invatat si am scris la examen?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

As zice multumesc ca nu m-au exmatriculat pentru copiat, asa cum trebuia, caz in care nu aveai dreptul sa dai licenta 3 ani in afara de asta. As invata pentru la vara de 10 cu felicitari si mi-as invata lectia. Esti foarte foarte norocos, daca anuntau procuratura pentru copiat acum erai in cercetare penala si exmatriculat, multumeste-le ca au fost atat de toleranti. Totusi, pentru un gest atat de grav ca copiatul la examen, nu puteai intra in licenta cu colegii tai de an, trebuia sa fii pedepsit cumva.

| focosulfocosul explică (pentru Brigaela):

Da ai si tu dreptate, dar imagineaza-ti ca e o materie mai usoara decat sportul, iar facultatea e o facultate grea cu multi ani de pregatire, unde toata lumea a copiat pentru ca a iesit profesorul din sala, iar pe altii i-a trecut cu foaia goala! Materie respectiva e doar istorie, si dupa cum am spus ultima data i-am scris la examen de minim 7-8, dar m-a picat sad

| Brigaela a răspuns (pentru focosulfocosul):

Nu te intereseaza cxe fac altii nici cat negru sub unghie. De asemenea era absolut normal sa nu te primeasca in examen cu ceilalti, care pana la urma nu au fost prinsi copiind. gandeste-te ca daca luau masurile legale, nu ajungeai sa mai dai a doua oara. Si sincer, dupa ce ai fost prins copiind, nu e cazul sa te prezinti altfel decat perfect pregatit si era de asteptat sa dai o lucrare de 10 cu felicitari.

| focosulfocosul explică (pentru Brigaela):

Hai sa discutam ce e corect :toti din sala au copiat, deci in mod normal pe toti nu trebuia sa ii primeasca la examen si pe toti sa ii dea afara, dar m-a ales pe mine deoarece ii sunt si vecin. In fine, eu cred ca toti ar fi recunoscut ca au copiat asa cum am recunoscut si eu, intr-adevar se putea intampla si mai rau deoarece traim in Romania, iar regulile sunt muma (pentru mine)pentru unii si pentru altii ciuma(restul colegilor care au copiat), deci nu mai poti vorbi de corectitudine cand : 1 -profesorul a parasit sala examenului pentru 5 min in timpul examenului ca sa vorbeasca cu un alt decan pentru o pila de-a lui ala
2 - toata lumea a copiat
3 - din 100 si ceva de persoane eu am ramas tapul ispasitor
In fine, intre timp m-am prezentat la examen, i-am scris perfect si m-a picat din nou, asa ca am decis sa depun contestatie, dar inainte sa imi fie aprobata contestatia nota s-a facut din 4 ...5...cum e posibil?
In fine....bine ca am trecut si multumesc pentru sfaturi oricum, imi pare bine ca unii mai cred in justitie si in ceea ce ar fi corect sa se faca, eu nu mai pot!

| Brigaela a răspuns (pentru focosulfocosul):

Doar nu e nimeni atat de prost sa se uite in ograda altuia. Tie iti pasa numai de tine si, eventual, de cel mai bun din an. Restul nu conteaza, nu te raportezi la ce fac altii, nu-ti pasa si nu folosesti ca exemplu pe cineva care face rau. Pentru tine conteaza numai sa fii tu bun, cinstit, bine pregatit si sa nu fii nevoit sa-ti pleci privirea. Esti in competitie cu tine si cu nevoia de a fi cel mai bun si de a nu fi depasit de nimeni in valoare.
Nu te intereseaza daca altii au copiat, tu nu ai voie sa fii hot si nu te intereseaza daca altii sunt hoti. Daca nu ai invatat, nu meritai sa fii trecut, deci restul nu mai conteaza. Faptul ca li s-a facut miula la contestatie de tine ar trebui sa-ti provoace o mare rusine, sa te gandesti cum ai ajuns in halul asta de umilinta si ingenunchiere. E pacat ca nu mai crezi despre tine insuti ca poti fi demn.

| andreys90 a răspuns:

Salut, esti la Universitatea din Petrosani, la automatica asa-i? Ba frate nu stiu ce sa zic, mergi si vorbeste cu profu Baron, roaga-te de el sa te treaca, eu stiam ca e de treaba, ma mir ca doar din cauza lui nu ai intrat in licenta

| focosulfocosul explică (pentru andreys90):

Nu sunt din Petrosani, nu ma rog de nimeni cu dreptatea in mana tongue