| violeta33 a întrebat:

Bună.
Aș vrea sa merg la politie sa il declar pe iubitul meu pentru ca m-a batut si m-a santajat doar ca nu stiu la ce sa ma astept si daca politia i-ar face ceva in legatura cu asta.El deja mai are un dosar penal dar pentru alt lucru.Credeti ca ar putea sa il lase asa si dupa sa imi faca rau?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se spune, sa faci PLANGERE impotriva iubitului violent, nu sa-l declari.

Intai mergi si scoate certificat MEDICO-lEGAL, in primele 24 de ore cand ai fost batuta si cu acel certificat mergi la Politie, sa depui plangere impotriva acelui bataus si sa ceri sa i se interzica a se mai apropia de tine, la mai putin de 100m.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ai dovezi, poliția nu poate acționa.

| Hyperion7 a răspuns:

Daca ai semne clare de agresiune și dovezi în acest sens,nu,nu te lasă așa, mai ales că mai are și antecedente.
Cel mai sigur vei primi un ordin de protecție provizoriu, la care îl poti mari in instanță.
Atenție la mesaje! Daca te-a șantajat sau hărțuit, poate fi acuzat, pe lângă agresiune fizică și de hărțuire și șantaj!

| anonim3248 a răspuns:

Poți să depui plângere la poliție.

| violeta33 explică (pentru anonim3248):

Conteaza daca am dovezi, gen semne pe corp sau poze, mesaje?

| Hyperion7 a răspuns (pentru violeta33):

Absolut! Daca dispui de bani, poți face și un certificat medico-legal și cu alte probe ce mai ai tu, poți merge in instanță pentru un ordin de restricție.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Depui plângere pentru agresiune fizică și șantaj. Ca dovada, îți scoți un certificat medico-legal care atestă loviturile.

| catalin09023 a răspuns:

Salut,
Permite-mi sa te ajut.
1. Dacă ați locuit împreună, clar ați fost într-o relație de concubinaj.
Fapt pentru care, dacă ai fost agresată fizic/verbal/cibernetic/spiritual e.t.c. (violență în familie), poți cere emiterea OPP (ordin de protecție provizoriu). OPP ul prevede niște obligații pentru agresor, respectiv:
- să nu se apropie la mai puțin de 100 de metri de tine/familia ta/locuință/loc de muncă
- este evacuat din locuința comună! CHIAR DACĂ EL ESTE PROPRIETARUL!
OPP ul este valabil 5 zile (calculat în ore), iar după cele 5 zile, procurorul hotărăște dacă este necesară prelungirea lui (până la 6 luni), OPP ul devenind OP (ordin de protecție).
2. Poți depune, de asemenea, plângere.
Fapta de lovire este prevăzută de art. 193 alin. (1) Cod Penal, iar dacă ai și certificat medico-legal, atunci se încadrează la art. 193 alin. (2) Cod Penal.

| violeta33 explică:

Si inca ceva, am stat la el si bineînteles ca am lucruri acolo, doar ca el m-a dat afara fara sa le iau si nici nu ma lasa sa le iau, spune ca sunt ale lui, politia m-ar putea ajuta in cazul asta?