Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna as vrea sa plec iarna asta in Portugalia la tatal meu, am deja 14 ani si buletin. Eu n-am sa plec cu nici unul dintre parinti, am sa merg cu soferul prin imputernicire. Acum intrebarea este daca am nevoie sau nu de pasaport? FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca soferul este imputernicit de ambii parinti si ai buletin(carte de identitate) nu ai nevoie de pasaportwinking Sper ca am fost de ajutor

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii 248/2005, privind libera circulatie a cetatenilor romani in strainatate, daca ai carte de identitate(nu buletin de identitate) n-ai nevoie de pasaport, Portugalia face parte si ea din UE ca si noi.

| 0rlando a răspuns:

Ești cetățean al Uniunii Europene, deci ai drept de liberă circulație, adică fără viză și fără pașaport.

| LIN2010 a răspuns:

Pentru ca esti minor, ai nevoie de imputernicire de la ambii parinti, dar si de pasaport.Succes

| CatyBaty a răspuns:

In tarile din Uniunea Europeana ai voie sa mergi cu buletin fara a avea nevoie de pasaport. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| romica1975 a răspuns:

Nu ai nevoie de pasaport, vino aici ca e cald la noi in Portugalia drum bun.

| romica1975 a răspuns:

Nu ai nevoie de pasaport, drum bun vino aici ca e cald.

| eaaa77 a răspuns:

Ai nevoiebig grin