| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Astazi intr-o intersectie am avut o dilema cu o domnisoara,eu eram la indicatorul cedeaza trecerea iar ea era la,,STOP" in partea mea dreapta,eu tot ii faceam semn sa treaca, iar ia tot nu vrea spunandu-mi ca sa trec eu ca am prioritate.
Spuneti-mi si mie cum sta treaba ca eu stiu din scoala ca se acorda prioritatea de drepta adica eu care aveam cedeaza ii acordam prioritate celui care vin din dreapta si are stop, am dreptate?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ea avea prioritate.La Cedeaza Trecerea poti depasi indicatorul pana cand vezi ca ai vizibilitate pe tronsonul de drum cu care te intersectezi.Si nu esti obligat sa opresti.Doar incetinesti viteza.Si opresti si acorzi prioritate doar in caz ca circula masini pe acel tronson.Acelasi lucru si la Stop.Cu singura diferenta ca nu se depaseste indicatorul.Si trebuie sa opresti.Indiferent daca se circula sau nu.Se considera ca ai vizibilitate in acel loc.

| Gabitzu246 explică (pentru darrio2007):

Am uitat sa mentionez ca nu aveam vizibilitate pe strada din dreapta si de aceea am oprit.

| darrio2007 a răspuns (pentru Gabitzu246):

Ok.Grija mare pe viitor.Ca unii(unele)mai capata permisul si pe spaga sau dupa felul cum arata.Si eu circul cu mare grija de ceva timp incoace.Am avut destule probleme de acest gen.Din fericire fara accident.Bafta!

| JohnnyBi a răspuns (pentru darrio2007):

Nu conteaza semnul, fie el cedeaza fie stop, regula intre astea 2, avand aceeasi lipsa de prioritate se acorda prioritate de dreapta. deci, indiferent cum o dai, cum sunt aceste 2 semne in oricare intersectie fara semafor, ala din dreapta are prioritate. nu conteaza daca opresti sau nu (adica sta vehiculul pe loc sau doar incetineste). este irelevanta miscarea sau stationarea, este important doar ce vine din dreapta. daca erau invers semnele in cazul lui, si tipa venea din dreapta, tot ceda trecerea, fie cedarea prin stop sau prin incetinire

| darrio2007 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Eu am spus altceva? I-am explicat semnificatia fiecarui indicator in parte.E normal ca se aplica prioritatea de dreapta.In alt caz se aplica de stanga.Dar nu aici.

| JohnnyBi a răspuns (pentru darrio2007):

Stanga? doar in sens giratoriu. atat. ala din sens are prioritate fata de cel care intra, indiferent de semne. nu cred ca daca esti pe drum cu prioritate si vine cineva din sens ca ala se opreste pentru tine laughing. (adica stiu, nu cred, dar suna funny)

| darrio2007 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Foarte funny.

| darrio2007 a răspuns:

Cred ca raspunsul asta nu era pentru mine.

| darrio2007 a răspuns:

Bai,tu ce vrei acum? Ca nu inteleg.Am spus altceva? Daca se aplica prioritate de dreapta nu ea are prioritate de dreapta? Ce ai? Vad ca nici nu stii cu cine anume vorbesti.In primul rand nu sunt blonda.Iar in al doilea rand nu sunt femeie. Oricum, mai ai asemenea comentarii, nu la mine, care nu au logica.Hai,pa.

| darrio2007 a răspuns:

Cine se pricepe intelege ce vreau sa spun.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ai dreptate, nu exista diferenta de prioritate intre cedeaza si stop e situatie de egalitate si se aplica prioritatea de dreapta

| bellamoa a răspuns:

Da foarte dreptate