| alexandraionela1234 a întrebat:

Bună, azi am dat ultima declarație ca martor in vederea unui dosar penal, am fost pasager in vederea conducerii fără a deține permis de conducere. Cam cât timp durează pana va trebui sa merg in instanță sa particip acolo ca martor? Cum se procedează? El a adus la poliție un fel de adeverință ca are avocat. Dar vreau sa știu cam cât dureaza întocmirea dosarului, cand voi fi chemata și eu în instanță

Răspuns Câştigător
| AmandinaDragan a răspuns:

Dureaza pana intra pe rol dosarul. August este vacanta judecatoreasca. Din septembrie incepe din nou activitatea. Tu nu ai nici o treaba cu asta. O sa te cheme sa dai declaratie sau sa depui marturie in instanta.
Sa te prezinti si sa nu minti este important. Daca nu vrei sa spui tot poti specifica ca nu-ti aduci aminte.
Stai linistita.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a depune marturie in instanta vei fi citata. Nu cred ca dosarul va ajunge pe rolul instantei inainte de septembrie-octombrie.
Si poate ca nici nu va fi nevoie, mai ales daca invinuitul este destept si incheie un acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorul de caz, va beneficia de reducerea pedepsei cu o treime si precis pedeapsa va fi cu suspendarea executarii.

| darrio2007 a răspuns:

Are dreptate. Intreaba direct la sursă. Iti este lene sa intrebi?
Ce este TPU, birou de informatii?

| alexandraionela1234 explică (pentru darrio2007):

Da. Este un site unde poți întreba ce vrei. care este problema?

| darrio2007 a răspuns (pentru alexandraionela1234):

Aha, nu stii cum sa scapi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ne ai zapacit cu intrebarea asta serios, de unde sa stim noi, ai fost la ei te doare gura sa i intrebi?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vai ce amuzanta esti proasto