| UPSsss a întrebat:

care sunt criteriile dupa care se stabileste primul termen de infatisare intr-un proces de divort? am intentat cererea de divort la inceputul acestei luni si mi sa acordat prima infatisare pe 9 martie 2012 mi se pare un lucru extrem de exagerat...imi puteti da niste idei?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista criterii speciale pentru stabilirea primului termen la o cerere de divort, fata de alte cereri, infara celor care se judeca de urgenta, cu precadere si celeritate. Divortul nu face parte din categoria acestora. Pesemne ca judecatoria respectiva este foarte aglomerata si incarcatura de dosare pe judecator este depasita, de aceea s-a acordat un termen asa lung, de regula primul termen se fixeaza in cel mult 2 luni de la depunerea cererii. Numai bine!

| mona a răspuns:

Sa nu uitam ca traim in Romania, numai la noi se poate intampla asa ceva, in ziua de azi sunt tot mai multe cereri de divort si probabil de aceia numai in 9 martie ai prima infatisare