| creta a întrebat:

am facut un recurs la un proces penal si nu ma pot prezenta la recurs si nu am nici un avocat platit. ce sa va intmpla la prima infatisare? imi va fi acordar un nou termen pantru a ma prezenta?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa se acorde un nou termen doar daca o sa ceri asta(o poti face prin trimiterea unei cereri scrise, prin posta sau depunere la instanta) si ai un motiv intemeiat pentru amanare, de exemplu ca vrei sa-ti angajezi un avocat. In caz contrar se poate judeca recursul, in baza motivelor invocate prin cererea de recurs si a probelor existente la dosar. Numai bine!