| anonim_4396 a întrebat:

Ce documente sunt necesare si ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a-ti schimba numele? Adica trebuie sa inaintezi o cerere[ce contine?], etc si ce costuri sunt? Am auzit pe undeva ca nu-ti poti schimba decat numele.Este adevarat sau iti poti schimba si prenumele? Funda! Merci!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Schimbarea numelui de familie si/sau a prenumelui se poate face pe doua cai:
-pe cale administrativa, conform OG nr.41/2003, cu md. si compl. ulterioare;
-pe cale judecatoreasca, printr-o cerere adresata judecatoriei in circumscriptia careia domiciliezi.
Pentru ambele cai trebuie sa ai motive intemeiate, prevazute in art.4 din OG 41/2003.
Citeste acest act normativ, afli motivele socotite intemeiate, actele de care ai nevoie (in functie de situatia ta) si vezi procedura administrativa. Numai bine!

| fdhgcvnb a răspuns (pentru Ioandelasal):

Speram sa raspundeti dumneavoastra.Multumesc!

3 răspunsuri:
| RomulusMilea a răspuns:

Răspunsul de mai jos lămureşte problema ta:

Eliberarea unui nou act de identitate în următoarele cazuri :
1. la expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate care urmează a fi preschimbat;
2. dacă s-a modificat NUMELE sau PRENUMELE titularului, prenumele părinţilor, data ori locul naşterii;
3. în cazul schimbării domiciliului;
4. preschimbarea buletinelor de identitate;
5. în cazul schimbării denumirii sau a rangului localităţilor şi străzilor, al renumerotării imobilelor sau rearondării acestora, al înfiinţării localităţilor sau străzilor;
6. în cazul atribuirii unui nou CNP (cod numeric personal);
7. în cazul deteriorării actului de identitate;
8. în cazul pierderii, furtului sau distrugerii actului de identitate;
9. la expirarea sau revocarea interdicţiei titularului de a se afla în anumite localităţi;
10. când fotografia din cartea de identiate nu mai corespunde cu fizionomia titularului;
11. în cazul schimbării sexului;
12. în cazul anulării;
13. pentru preschimbarea buletinelor de identitate.

Acte necesare:

 cerere tip pentru eliberarea actului de identitate;
 actul de identitate şi cartea de alegător dacă este cazul;
 certificat de naştere, original şi copie;
 certificat de căsătorie în cazul persoanelor căsătorite, original şi copie;
 hotărârea de divorţ definitivă şi irevocabilă, după caz, original şi copie;
 certificat de deces al soţului/soţiei decedat/decedate în cazul soţului supraveţuitor, după caz, original şi copie;
 certificatele de naştere ale copiilor cu vârsta mai mică de 14 ani, după caz, original şi copie;
 documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu şi, după caz, cel cu care se face dovada adresei de reşedinţă, original şi copie;
 un document emis de instituţii sau autorităţi publice: paşaport, permis de conducere, legitimaţie de serviciu, livret militar ori diploma de absolvire a unei instituţii de învăţământ, cu fotografie de dată recentă, original şi copie (în cazul pierderii sau furtului);
 dovada eliberată de unitatea de poliţie unde este reclamat furtul, după caz, original şi copie;
 chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate;
 documentul cu care se face dovada achitării taxei extrajudiciare de timbru.

Taxa pentru cartea de identitate = 7 lei şi timbru fiscal = 4 lei.

Notă: În cazul modificării numelui şi/sau prenumelui titularului, prenumelui părinţilor, a datei sau a locului de naştere, precum şi în situaţia schimbării sexului, se prezintă şi hotărârea judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă sau, după caz, actul administrativ în baza căruia s-au modificat datele de stare civilă.

Informaţiile au fost preluate de pe pagina:

http://www.primariatm.ro/evpers/SEP.htm

Sper să te fi ajutat!

| BattleFieldByWindows a răspuns:

Si eu stiu ca nu-ti poti schimba decat numele. Cu Documentele nu ma pricep.
Cauta si tu pe Google. Bafta!