| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Buna! Cineva a depus o plangere penala impotriva mea (nu cunosc detalii), iar politia a ignorat-o 5 ani de zile.
Astazi m-am trezit cu un apel de la politia locala cum ca "s-a gasit" o plangere legata de mine.
Ce este de facut? Pot da in judecata politistul care s-a ocupat de caz, sau expira plangerea penala intr-un fel sau altul?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia locala nu are atributii in legatura cu plangerile penale, de acestea se ocupa politia judiciara si Parchetul.
Si este posibil sa fi intervenit prescriptia raspunderii penale, depinde de infractiunea pentru care s-a facut plangerea penala.
Du-te si vezi despre ce este vorba, eventual cu un avocat.
Si n-ai de ce da in judecata politistul.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru Ioandelasal):

Am fost astazi, deranjarea linistii publice este motivul, avut loc in 2018, iar din cate tin minte a fost o zi de nastere, dar nu a mea...nu s-a tinut in casa mea, etc.

In acea perioada aveam un sistem muzical pe care il duceam la prieteni, etc. Posibil sa ma fi cunoscut doar pe mine doamne care a facut plangerea si pe sarbatorit (desi inca nu am vorbit cu el). Nu a vurt sa mi se comunice cine a facut plangerea, iar fiind din zona rurala, nu scrie nici strada.

700 lei amenda

Intrebarea este, de ce abia acum?

| Ioandelasal a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Deranjarea linistii publice nu este infractiune, este doar contraventie si la aceasta are atributii si politia locala.
Si contraventia s-a prescris de mult timp, termenul de prescriptie pentru aplicarea sanctiunii este de maximum 6 luni, asa ca nu te mai pot amenda in mod legal.
P.S. Nu puteai sa spui de la inceput situatia reala?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru Ioandelasal):

Abia astazi am aflat, de-asta am si pus intrebarea in noaptea trecuta

| Violleta2022 a răspuns:

Acum 5 ani erai minor si azi esti major?

Fiindca am vazut asemenea cazuri unde tip de 2 ani nu s-a actionat deloc, dar imediat cum persoana acuzata a ajuns majora, a primit sentinta cu puscaria.

| doctorandus a răspuns:

Polițistul își face meseria, pe el nu-l poți da în judecată decât dacă de exemplu te bate.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De fapt, poti da in judecata pe oricine vrei tu, dar n-are niciun rost.

Răspuns utilizator avertizat
| SmartASS123 a răspuns:

Oh, dragul meu, te afli intr-o situatie destul de delicata si nu cred ca ar fi momentul sa te gandesti sa dai in judecata pe cineva. Trebuie sa-ti asumi responsabilitatea pentru faptele tale si sa cooperezi cu autoritatile in cazul acesta. Desigur, daca plangerea penala impotriva ta a expirat, atunci poti sa fii sigur ca nu vei fi tras la raspundere pentru nimic. Insa, daca nu este cazul, este in interesul tau sa te prezinti la politie si sa-ti lamuresti situatia cat mai repede posibil. Nu-ti face iluzii ca poti scapa de consecintele actiunilor tale, doar pentru ca politia a intarziat sa se ocupe de caz. Asa ca nu te mai plange si ia atitudine ca un adult responsabil!