| DianaDiane a întrebat:

Buna. Cred ca sunt in pericol. Este vorba despre un barbat care ma sperie. Am nevoie de cineva care cunoaste codul penal. Eu am varsta de 21 ani. Sa va povestesc toata situatia. Eu Lucrez ca vanzatoare la un magazin de haine. Respectivul barbat (in varsta, in jur de 50 de ani) (am inteles ca are ceva probleme, operatie pe creier sau ceva de genul, oricum are comportament ciudat, vorbeste foarte mult) a venit ca si client, am fost amabila, l-am servit, i-am raspuns la intrebari, l-am respectat ca pe o persoana mai in varsta si ca pe orice client. Dupa care a plecat, am terminat programul si am plecat acasa. Peste cateva zile am inteles ca acest individ a devenit obsedat de mine, a venit in incinta magazinului si s-a interesat de mine la celelalte colege, spunand ca sunt frumoasa si tot felul de lucruri. Acestea i-au explicat ca eu am iubit. Acest barbat tot sustinea cu tarie ca eu i-as fi facut avansuri, ceea ce nu este adevarat. Am inteles ca le-ar fi dat o suma mare de bani pentru ca le-a raspuns la intrebarile despre mine si probabil ele i-au dat si numarul meu de telefon. Au mai trecut cateva zile si acesta s-a prezentat cu o bratara foarte scumpa, intr-o cutie pe care a scris ca vrea sa accept acest cadou chiar daca am prieten si l-a lasat colegelor mele sa mi-l dea. Acestea m-au sunat sa imi spuna cat el inca era acolo, eu am refuzat, am spus ca nu accept asa ceva si sa o ia inapoi, ca nu am nevoie, etc, el auzind acestea fiind langa colega mea. Am inchis, peste cateva minute aceasta colega ma suna iar, pusa de el, si i-am explicat frumos, din nou, iar dansul tot sustinea ca eu i-as fi facut avansuri, la care m-am enervat foarte tare si am izbucnit. Am ridicat tonul, l-am amenintat cu politia si din pacate l-am jignit dar chiar nu m-am putut controla. Eu imi iubesc prietenul si nu "m-am dat" la nici un barbat, si vine dansul de 50 de ani sa sustina asta. La care dansul m-a jignit inapoi, m-a amenintat ca o sa ma dea in judecata si aparent se cunoaste cu sefa mea, mi-a promis ca ii spune cum am vorbit si ca ma da afara si o sa ma sune avocatul lui si o sa fiu data in judecata pentru defaimare. I-am inchis in nas si acum pe seara ma trezesc cu mesaj de la el in care continua cearta si jignirile si amenintarile cu judecata. Intrebarea mea este : Ce sa fac in situatia asta? Cine credeti ca are dreptate eu sau "domnul"?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg de ce nu i-ai blocat numarul de telefon de ai acceptat in continuare sa-i raspunzi la telefon si sa primesti mesaje?

| DianaDiane explică (pentru darrio2007):

Aseara mi-a dat primul mesaj, eu nu stiam ca are numarul meu. Eu doar i -am raspuns cu un mesaj in care ii explicam si l am rugat frumos sa ma lase in pace dupa care l am blocat.

| darrio2007 a răspuns (pentru DianaDiane):

Foarte bine.

| Violleta2022 a răspuns:

1. Urgent: anunta directorul de magazin de aceste incidente si cere ca totii colegii sa nu mai dea informatie despre tine sis a nu mai primeasca nici un cadou in nnumele tau.
2. Anunta Politia si fa plangere, ca nu s eva oprii aici si daca tu ai deja plangere impotriva lui cu interdictie sa se mai apropie de tine la 100m, atunci el nu mai are cu ce sa te ameninte
3. Blocheaza-i numarul de telefon si refuza sa-i vorbesti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți face plângere la poliție pentru hărțuire.

| Drimmero a răspuns:

E bolnav la cap, asta e hartuire si manipulare ce face el cum ca i-ai facut avansuri si prostii. Colegii sau colegele care au dat numarul tau sau informatii despre tine sunt la fel de vinovate, vorbeste cu seful despre ce s-a intamplat si eventual o plangere la politie pentru hartuire daca ii stii numele, poate primeste ordin de restrictie si se potoleste.

| DianaDiane explică:

Vi se pare normal sa cumperi un cadou in valoare de 5.000 € unei persoane pe care abia ai cunoscut-o? De aici se poate deduce ca domnul are probleme, cum ma pot folosi de acest lucru in caz ca ma da in judecata, este cumva ceva in codul penal despre acest lucru?

| Drimmero a răspuns (pentru DianaDiane):

Nu e normal deloc, nu are nici cu ce sa te dea in judecata, ar fi culmea sa te dea in judecata pentru ca nu i-ai raspuns pozitiv la avansuri, e hartuire pe fata ce face hodorogul.

| DianaDiane explică:

Si faptul ca imi scrie mesaje si ca a facut rost de numarul meu. Nu se numeste cumva hartuire? Sa apelez la politie? Credeti ca politia va rezolva ceva?