| daniela97D a întrebat:

Iubitul nu este de acord sa plec in interes de serviciu, nici sa fac cursuri de formare, nici la sedinte nici daca sunt solicitata pentru un transfer doua sau trei zile o data data pe an.
Este foarte gelos si se gandeste ca pot cunoaste alt barbat in aceste deplasari sau ca sefii mi-ar putea face avansuri.
Avem discutii aprinse din cauza asta.
La inceputul anului am mers la Bucuresti, la sedinta si a trebuit sa raman peste noapte la hotel, firma a suportat toate costurile si am ramas impreuna cu alte colege.
Mi-a gasit vina ca nu am vrut sa mearga cu mine, desi i-am explicat ca aveam la dispozitie doar ziua respectiva.
Am plecat la ora 8 cu trenul am ajuns la ora 11, mi s-a permis sa imi las bagajul la hotel, am mers sa mananc cu cateva colege si la ora 15 am mers la sedinta, la ora 17 s-a terminat si am mers la hotel sa fac un dus apoi am mers din noua la masa de data aceasta cu toti cei care am participat la sedinta si din nou costurile au fost suportate de firma, apoi am mers la hotel si a doua zi la prima ora am avut tren.
Stiu ca in curand voi fi solicitata sa merg sa fac un training care dureaza trei zile si sunt ingrozita de acuzatiile pe care mi le poate aduce.
Nu imi doresc sa am aceste deplasari, nu este comod deloc, insa nu pot refuza ceva ce fiecare dintre angajajtii firmei a facut la un moment dat, unii chiar de mai multe ori.
Este absurd sa avem discutii pe tema serviciului, dar nici nu as vrea sa atrag atentia asupra mea refuzand niste lucruri care tin de jobul meu. Castig destul de bine si nu vreau sa risc sa pierd acest job din cauza ca el este gelos si nu are incredere, desi nu i-am dat motive.
Nu stiu cum sa abordez situatia.
Sa vorbesc cu sefii mei si sa le explic situatia?
Asta m-ar pune intr o situatie stanjenitoare, sa le spun ca trebuie sa refuz solicitarea lor deoarece partenerul de viata nu este de acord.

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Evident ti-ai ales gresit partenerul de viata. Si probabil te si insala, gelozia extrema apare întotdeauna la partenerii infideli, întrucât ei te judeca prin prisma propriilor principii.

| darrio2007 a răspuns:

Eu zic sa iti vezi de cariera ta si dă-i papucii. Nu merită să fie cu tine.

| MarianWLF a răspuns:

Gelozia e problema lui, nu a ta mai ales daca nu i-ai oferit niciodata motiv de ingrijorare, e boala grea care se vindeca greu odata ce isi constientizeaza insecuritatile, caz rar, cel mai probabil vei fi nevoita sa il accepti asa cum este daca alegi sa ramai langa el, dar mereu i se va parea ceva suspect si vei fi acuzata, pe termen lung vei avea tot mai multe restrictii, cat de mult l-ai iubi gandeste-te bine daca merita sa pierzi ani din viata cu el.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Desparte te de nebunul ăsta gelos, lasa l, nu merita sa iti risti cariera pentru un bou cu gîndire de rahat, sa isi gaseasca pe alta care il suportă cu mentalitatea lui de rahat.

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i un sut in fund acestui iubit, ca nu poti sa faci nimic profesional in viata, dar nici fericita nu vei fi vreodata alaturi de um om atat de gelos, manipulator si egoist, care te va comanda si controla toata viata, la sange, asa cum vrea el.

Nu ai ce sa discuti cu sefii tai, ca te vor da afara oricum, neacceptand sa faci tu reguli la servici, dupa cum vrea iubitul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și de ce vrei sa mai continui relația cu un astfel de om?
La următoarea deplasare îl informezi că în data x tu trebuie sa pleci. Dacă nu ii convine problema lui iar când revii sa își vadă fiecare de viață.

| dullcat a răspuns:

Iubitul tau pare ca sufera de alte probleme si proiecteaza gelozia pe tine.Adica numai in aceste deplasari iti pot face sefii avansuri si ai ocazia sa-l inseli? Raspunsul e nu. Daca aveai de gand sa faci asa ceva, se intampla chiar si in orasul propriu, nu la nu stiu cati kilometri departare. Daca te-ar iubi cu adevarat si te-ar respecta nu cred ca ar interveni in lucruri ce tin de cariera ta, facandu-te sa te simti aiurea din cauza tuturor acuzatiilor.Sefii nu au nicio treaba cu problemele voastre de cuplu, plus ca nu doresti sa te pui intr-o lumina proasta, asa cum ai dedus deja.Pot sa intreb de cat timp sunteti impreuna? Si de cat timp se manifesteaza gelozia in acest mod?

| AliGab a răspuns:

Draguta mea, cariera nu este importanta, dar, nici cu unul care iti face balamuc pentru o deplasare in interes de serviciu nu-i normal sa stai. Cand vei avea copii vei vedea ca nu mai poti pleca tu, dar acum, vorba ta, nu faci tu regulile in firma, ca nu-i firma ta. Tu esti doar un angajat care respecta sau nu ce ai in contract.
In locul tau m-as mai gandi daca as ramane intr-o relatie cu un barbat gelos si manipulator. Daca vei face greseala sa te mariti cu el, va fi si mai rau: nu te va mai lasa la serviciu, sa iesi la un suc cu prietene/colege sau chiar sa iti vezi familia. Gelozia este o boala grea pe care unii o duc la extrem...ai grija!

| Anonimul151 a răspuns:

Cum adică nu este de acord? Dacă ție îți place acel job poți să continui pentru că e viața ta. Iar soțul tău nu ar trebui să te "comande". Pentru că totuși e viața ta. Presupun că și el are un job nu? Cum ar fi sa ii zici și tu niște motive și să se lase de acel job?

Este geloz și nu are încredere în tine? Atunci cel mai bine ar fi să te desparți de el cât mai repede posibil dacă nu își schimba comportamentul. Pentru că în viitor din cauza geloziei se va ajunge și la lucruri mai rele.

Nu este normal să fie așa... E jobul tău, cariera și viața ta. Ești liberă să alegi și să decizi dacă renunți sau nu la job. Nu trebuie să te comande el. Și în plus, dacă câștigi și bine... Atunci clar trebuie să mergi în continuare orice zice iubitul tău.

Nu trebuie să vorbești cu șefii să le spui asta. E o prostie să asculți de iubitul tău.

Având în vedere că are un astfel de comportament inadecvat, e și gelos etc. nu te iubește. Dacă te ar iubi cu adevărat te ar susține nu?

Trebuie ca tu să iei decizia. Nu să te lași influențată de el.

Dacă tu continui e spre binele tău. Iar el să facă ce o sa dorească mai departe.

În viitor ți am spus... dacă continuă așa nu se va ajunge la lucruri bune. Ca să îți dau un exemplu... Odată cu trecerea timpului va deveni din ce în ce mai gelos dacă continui acest job. Va deveni probabil agresiv fizic, verbal. Și pe lângă asta va face și agresiune financiară, îți va verifica telefonul zilnic etc. Exista multe cazuri de genul. Și chiar cunosc și eu.

Dacă vrei să fii fericită, ar trebui să te despărți de avea persoana cât mai repede și sa îți continui jobul actual. Dacă îl vei asculta..., și te vei duce de la acest job vei face o greșeală foarte mare de care îți va părea rău toată viața.

| KovacsB a răspuns:

Lasa-l in prostia lui.
Ideea este ca nu o sa se schimbe vreodata, doar se agraveaza boala asta.
Daca nu are incredere in tine ce sens mai are sa continuati.

| Standt a răspuns:

Iubitul tau... cred ca te inseala. Altfel nu vad de ce ar crede ca si tu il poti insela. Cum se zice si mai sus, sefii iti pot face avansuri si il poti insela chiar in timpul orelor de serviciu.
Vad ca te chinui cu el de un an si jumatate. De ce? Ce are de merita chinul? Esti masochista, iti plac durerile psihice? Merita sa-ti sacrifici cariera doar ca sa stai langa el? A, ii place ca ii duci bani in casa. Dar ar prefera sa nu iesi din casa.
Daca vorbesti cu sefii "sa inteleaga", abia iti vei pierde locul de munca. Job-ul ala nu e binefacere pentru tamp... Daca iubitel nu intelege, lasa-l alteia. Care va sta acasa de dragul lui sau va sti sa-l joace pe degete.

| Sorin_Sorin_1974 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa îțî vezi de cariera și sa îl lași...că nu vei face nici cariera și nici căsnicie cu un asemenea specimen.