| Dascalu_Andreea_1995 a întrebat:

Cum procedez daca am pierdut buetinul? Unde trebuie sa merg pentru a da anunt la ziar? Multumesc happy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este obligatoriu să publici pierderea C.I!

Trebuie să declari pierderea C.I. la S.P.C.L.E.P. de care aparţi!
Apoi depui actele pentru o nouă C.I. - vezi detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_pierdere.html

Toate cele bune!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este necesara publicarea pierderii, nefiind prevazuta de OUG 97/1995, cu md. si compl. ulterioare.
Pierderea cartii de identitate se anunta la SPCLEP de care apartii, conform actului normativ aratat, citez:
"ART.19.(1) Serviciile publice comunitare de evidenţã a persoanelor elibereazã o nouã carte de identitate în urmãtoarele cazuri:
g) în cazul pierderii, furtului sau distrugerii actului de identitate;
(2) În termen de 15 zile de la producerea uneia dintre situaţiile prevãzute la alin. (1) lit. b)-j), titularul sau reprezentantul legal al acestuia este obligat sã solicite serviciului public comunitar de evidenţã a persoanelor eliberarea unei noi cãrţi de identitate, prezentând documentele prevãzute la art. 14 alin. (3), (4) sau (5)."

| darrio2007 a răspuns:

Il declari pierdut in Monitorul Oficial.

Sursa :http://www.monitoruloficial.ro/......--261.html

| Sarada a răspuns:

Sall trebuie sa dai la politie vei plati amenda da til vor gasi sccese