| adiadrian1 a întrebat:

Am pierdut un certificat pe care l-am declarat nul printr-un anunt in ziar. Am gasit apoi certificatul. Cum trebuie sa procedez in situatia aceasta?

4 răspunsuri:
| TheBlackAng3l a răspuns:

Te duci la politie si declari ca l-ai gasit
si daca nu a trecut termenul se anuleaza
daca a trecut termenul trebuie sa continui sa il faci iar, bafta

| adiadrian1 explică (pentru TheBlackAng3l):

Sincer, eu nu cred ca Politia are ceva treaba in cazul asta: nu este un certificat de stare civila (care ar fi de competenta primariei oricum), ci unul profesional. Despre ce 'termen' e vorba? Multumesc oricum pentru raspuns.

| TheBlackAng3l a răspuns (pentru adiadrian1):

Pai nu ai specificat ce fel de certificat este si am crezut ca este de nastere sau de masina, iar in cazul asta trebuia declarat pe monitorul oficial.iar cand dai ceva disparut in monitorul oficial, ai un termen limita de cateva saptamani in care daca il gasesti este ok si nu mai umblii sa faci altul, dupa acest termen chiar daca il gasesti trebuie sa il refaci big grin

| adiadrian1 explică (pentru TheBlackAng3l):

Multumesc pentru raspuns!