| anonim_4396 a întrebat:

Adresa de reședință poate fi și pe un teren intravilan? Trebuie să existe un imobil? Dar extravilan?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sper ca stii ca prin resedinta, conform prevederilor OUG 97/2005, se intelege locuinta unde stai temporar, cu viza de resedinta (flotant).
Locuinta unde stai permanent este domiciliul.
In ambele cazuri, domiciliu si resedinta, adresa poate fi doar intr-o constructie cu destinatia de locuinta si nu pe un teren. De regula locuinta este situata in intravilanul unei localitati, ca exceptie poate fi si in extravilan.