| anamariiathea a întrebat:

Daca 2 masini se ciocnesc, un sofer fiind nebaut, nu opreste la semnul STOP iar celalalt fiind baut. In masini se mai aflau si alte persoane dintre care 2 au murit, o persoana dintr-o masina si una din cealalta masina.Acum soferul nebaut este cercetat penal pentru vătămare corporală din culpă. Accidentul a fost anul trecut. Procesul nu s-a terminat... Soferul nebaut o sa faca puscarie?
Va rog fara jigniri. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cursul cercetarii penale, inclusiv prin expertiza si proba cu martori, apoi in cursul procesului se va stabili cine a fost vinovat de accident si acela va fi condamnat.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca va fi sau nu condamnat la inchisoare, cat anume si daca va fi cu executare sau cu suspendare, depinde de ce va stabili instanta de judecata, respectiv daca va stabili ca este singurul vinovat de accident, este culpa comuna cu celalat sofer sau este nevinovat. Este greu de spus ce va hotari instanta de judecata.
P.S.Ma mira ca este cercetat pentru vatamare din culpa. In mod normal ar fi trebuit sa fie pentru ucidere din culpa, avand in vedere ca au decedat 2 persoane, conform Codului penal, citez:
"ART.192. Uciderea din culpă
(1) Uciderea din culpă a unei persoane se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (2) Uciderea din culpă ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani. Când încălcarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
  (3) Dacă prin fapta săvârşită s-a cauzat moartea a două sau mai multor persoane, limitele speciale ale pedepsei prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) se majorează cu jumătate."

| anamariiathea explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult pentru raspuns! P.S baiatul nebaut spune ca este nevinovat, ca celalalt sofer a fost beat iar el nu a avut viteza si nu consumase deloc alcool de vreo saptamana. Procesul nu s-a terminat dar deocamdata trebuie sa plateasca expertiza. si cand a dat declaratie de curand la politie a zis ca sunt sanse slabe sa scape. Il cunosc pe acest baiat si nu vreau sa-l pierd. Dar nu inteleg daca a fost nebaut, nu a avut viteza. de ce trebuie sa plateasca?

| cristimihailov a răspuns (pentru anamariiathea):

Intr-o acceptiune simpla si poate rece, pentru ca nu a oprit la semnul Stop si o persoana a murit din cauza asta... sad

| anamariiathea explică (pentru Ioandelasal):

Soferul baut a murit si a mai murit o persoana din masina soferului nebaut ...Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru anamariiathea):

Este foarte rau ca au murit 2 persoane, chiar si soferul baut. Moartea soferului baut nu schimba situatia de fapt si nici incadrarea juridica doar ca acesta, fiind mort, nu mai poate fi condamnat, chiar daca va fi gasit singurul vinovat de producerea accidentului.

| anamariiathea explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult! Sper sa fie totul bine

| Ioandelasal a răspuns (pentru anamariiathea):

In cursul cercetarii penale, inclusiv prin expertiza si proba cu martori, apoi in cursul procesului se va stabili cine a fost vinovat de accident si acela va fi condamnat.