| Squar1 a întrebat:

Joia trecută am lovit Un coleg la testicule si trebuie sa se opereze. Pot păți ceva la liceu sau pot fi cercetat penal pt vatamare corporala?

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Daca esti minor nu poti fi cercetat penal. Poti primi o sanctiune de la liceu.

| lBroken69 a răspuns (pentru SkyPilot):

Ba poate.

| lBroken69 a răspuns (pentru SkyPilot):

Poate sa iti fie scazuta nota la purtare, la cererea dirigintelui. Sau poti fi cercetat pentru vatamare corporala, doar daca depunde plangere la politie.
Si ca sa stii, legea s-a schimbat, acum se raspunde penal de la 14 ani. Deci ai grija ce faci. happy
Bafta happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Vatamarea corporala se pedepseste legal in functie de cate zile de spitalizare are nevoie victima pentru a isi reveni.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

In general evita sa lovesti puncte sensibile:gat, tampla etc. acolo se poate provoca moartea si cu o singura lovitura. si apoi regreti toata viata.