| Zozolexa a întrebat:

Daca ati citit intrebarea anterioara stiti despre ce e vorba.Deci s-a luat o aurolaca de mine si m-a alerga a tipat dupa mine ca daca ma prinde ma bate, ma omoara.E chiar aurolaca pentru ca doarme pe strazi.Am fost azi cu parintii sa o cautam sa se ia de ea, dar nu am gasit-o.
O sa imi cumpar un spray paralizant cu piper.In caz ca o mai vad si vine sa ma bata, ii dau in ochi cu el si fug.Este llegal sa fac asta? Pana la urma e autoaparare.Fac asta pentru ca vrea sa ma bata. Daca ma prinde pe strada iar,pot sa il folosesc? Primesc amenda sau >cevaPana la urma fac asta cu un motiv, eu nu i-am facut absolut nimic.Ea are ceva cu verisoara mea, si eu eram cu varamea cand s-a luat de noi.Mai intai a fugit dupa ea la urma dupa mine.Pe mine nu ma cunostea, dar pe varamea da, ca a mai vazut-o.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca folosesti acel spray strict pentru autoaparare nu savarsesti vreo ilegalitate, este legitima aparare, conform Codului penal, citez:
"ART.18. Dispoziţii generale
  (1) Nu constituie infracţiune fapta prevăzută de legea penală, dacă există vreuna dintre cauzele justificative prevăzute de lege.
(2) Efectul cauzelor justificative se extinde şi asupra participanţilor.
  ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii."