| MihaelaSr a întrebat:

Bună, locuiesc în Spania și în vară aș dori să vin în vacanță în România cu autocarul. Din câte am înțeles, având 16 ani, din Spania în România nu ai nevoie de niciun act, însă apoi, când voi pleca din nou spre Spania ce trebuie să fac dacă merg neînsoțită pe autocar? Și dacă așa zisul însoțitor este șoferul autocarului, va fi vreo taxă în plus?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca domiciliul din cartea de identitate este in Romania va trebui sa ai o declaratie notariala a parintilor, prin care isi dau acordul sa pleci in Spania si indica un insotitor major, acesta poate fi si soferul autocarului cu care te vei intoarce in Romania.
Daca ambii parinti sunt in Spania pot face declaratia la orice reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din Spania.

| MihaelaSr explică (pentru Ioandelasal):

Și dacă va fi șoferul în general trebuie să plătești în plus sau doar să vorbești despre acest lucru cu respectivul? Sau am nevoie de procura și atât? Țin sa menționez că locuiesc cu ambii părinți în Spania și mă duc în România la o prietenă de familie

| Ioandelasal a răspuns (pentru MihaelaSr):

N-am calatorit in strainatate cu autocarul, in plus sunt si batran si nu stiu daca soferul percepe vreo taxa pentru insotire, va trebui sa te interesezi la firma de transport.

| samuelrockwer a răspuns:

Buna! Din cate stiu eu da!, mai pui ceva deasupra soferului si totul o sa fie bine. Sanatate!