| MunteanuSergiu1993 a întrebat:

Am o intrebare.Am 15 ani si as vrea ca in aceasta vara sa merg in Spania ( mama mea este acolo) ce proceduri sa urmez ca sa pot sa merg fara insotirea unui tutore legal ( fara procura, imputernicire ) doar cu un insotitor de zbor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatorie o declaratie autentica, data de ambii parinti in fata unui notar public sau la o reprezentanta diplomatica a Romaniei din strainatate (Ambasada ori Consulat), prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion. Fara aceasta declaratie nu te lasa sa iesi din tara.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara declaratia parintilor ca iti dau voie sa iesi din tara nu ai cum