| alexeiman007 a întrebat:

Dacă sunt basarabean cu permis de ședere de 1an și jumătate pot să dau la permis de conducere aici în România?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti face scoala de conducere si sa sustii examinarea, daca ai peste 185 de zile de sedere in Romania, conform Codului rutier, citez:
"ART. 23^1
(1)Persoanele cu domiciliul sau reşedinţa în România ori care dovedesc că se află la studii în România de cel puţin 6 luni pot solicita obţinerea permisului de conducere autorităţilor competente să le examineze.
(2)În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, pentru procedurile aferente permisului de conducere, au domiciliul sau reşedinţa în România persoanele care se află în una dintre următoarele situaţii:
a)locuiesc în mod obişnuit cel puţin 185 de zile într-un an calendaristic la o adresă sau la adrese din România datorită unor legături personale şi profesionale ori datorită unor legături personale care relevă legături strânse cu adresa sau adresele din România, dacă persoanele nu au legături profesionale;"

| alexeiman007 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult!

| alexeiman007 explică (pentru Ioandelasal):

Dar este vreo diferență între permisul românesc a unui român și a unui basarabean, adică să scrie pe spate că ești basarabean sau?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexeiman007):

Nu stiu, n-am vazut nici un asemenea permis, dar nu cred ca scrie ce cetatenie ai.