| Fwcwhejek a întrebat:

Buna, dacă tatăl meu îmi da bani iar eu ii pun pe card și platesc Netflix, Uber sau platesc comanda de pe SHEIN, trebuie sa declar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie sa declari banii dati de tata, mai ale sume mici, avand in vedere ca suma de pana la 25.000 de lei se considera dar manual si nu este nevoie de nici un act pentru a o justifica si nici nu se impoziteaza.

| Fwcwhejek explică (pentru Ioandelasal):

Chiar dacă sunt majora?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fwcwhejek):

Da, chiar daca esti majora.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu e nevoie sa declari banii de la parinti

| johnnny123 a răspuns:

Văd că ești extrem de stresat cu declaratul banilor... Liniștește-te deocamdată.

Nu cere nimeni minorilor să declare banii de buzunar primiți de la părinți și nici nu ai obligația să justifici fiecare gumă de mestecat pe care ți-o cumperi.

Vei avea timp destul să te stresezi pe tema taxelor și impozitelor când vei fi adult.

| Fwcwhejek explică:

Nu sunt minora, Ok, am inteles, Multumesc pentru răspunsuri

| Fwcwhejek explică:

De exemplu pun pe card 300-400 lei anual atat