| CrissD a întrebat:

daca vreau sa reziliez un contract romtelecom(internet si telefon), semnat pe 2 ani dar a trecut 1 an, care sunt penalizarile(in bani) ale contractului?
astept urgent raspunsuri!
multumesc!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Am trecut printr-o experienta asemanatoare cu RCS&RDS si am ajuns pe la Protectia Consumatorilor, unde am aflat ca am mai multe drepturi decat stiam eu, in special atunci cand este vorba de contracte standard, impus de furnizor si nu negociat cu consumatorul.
Astfel, indiferent pentru ce perioada ai semnat acel contract, ai dreptul sa il reziliezi in orice moment, returnand doar bunurile sau discounturile primite conditionat de semnarea acelui contract (de exemplu telefonul sau modemul primite gratuit sau cu reducere, abonamentul aferent lunilor in care ai beneficiat de gratuitate sau reducere samd). Cazul este foarte des intalnit la operatorii de telefonie mobila, care atunci cand semnezi pe 2 ani iti ofera un telefon gratuit. Cei de la OPC mi-au dat acest exemplu, spunand ca eu ca si abonat am doar obligatia de a le restitui telefonul in stare de functionare, chiar daca este uzat, sau de a plati diferenta dintre pretul lui "la liber" si pretul cu care l-am cumparat la abonament.
Clauzele conform careia nu poti rezilia unilateral contractul in aceasta perioada (cum este la RCS&RDS) sau in care trebuie sa platesti o taxa de reziliere a carei formula de calcul nu este clar justificata si descrisa in contract, sunt considerate CLAUZE ABUZIVE si chiar daca au fost acceptate de tine in cadrul acelui contract standard, iti lezeaza drepturile si nu iti pot fi impuse.

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Scrie in contract!

| judgement a răspuns:

Da exista, dar nu sunt penalizari, este doar o taxa, numita taxa de rezilere. contractul este pe doi ani, deci dupa 2 ani se sting drepturile si obligatiile contractuale, dupa 1 ani ai dreptul sa modifici abonamentu (un exemplu sa tai din extra optiuni).

taxa de reziliere, daca zici ca contractul are deja 1 an, ar trebui sa fie undeva la 60€, acum poti sa te interesezi, printr-un apel la relati cu clientii.

sa auzim de bine

| AlexT94 a răspuns:

Pai vezi in contractul pe care l-ai facut, ca sunt acolo.Clauze de reziliere...

| AlexT94 a răspuns:

In mod normal in contract ar trebui sa iti apara un fel de tabel

Clauza de reziliere dupa o anumita perioada.
De ex:
Reziliere contract dupa 1 an=200 euro
Reziliere dupa 1 luna=300 euro
etc.

(am dat un exemplu)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De regula, clauzele prevazute in asemenea cazuri stabilesc plata contravalorii abonamentului pe perioada cuprinsa intre data rezilierii anticipate si data incetarii prevazuta in contract la care, dupa caz, ar putea sa se adauge o valoare de compensare a unor beneficii oferite initial -gratuit ori cu pret redus- sub forma/titlu/ de promotie sau de bonus (aparat de tel., modem, etc.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si sotul meu a fost sa rezilieze contractul la internet. Si noi mai avem 7 luni pana ar expira contractul. Initial a dat peste o tipa care l-a luat la intrebari 30 min si i-a zis sa vina a doua zi ca nu stiu cine trebuie sa semneze. Cand s-a dus a doua zi, a dat peste alta tipa care i-a zis ca nu trebuia sa vina la ghiseu pentru asta ci sa sune la 1930 si il poate rezilia telefonic. Vom incerca si noi in seara asta sa vedem daca functioneaza.

| Claudio a răspuns:

Si eu am vrut sa reziliez contractul si am sunat la un operator de-al lor si mi s-a spus ca undeva la 40 de euro, eu am avut contract pe un an. poti suna sa ii intrebi cat ar costa in situatia tahappy

| CrissD explică:

Pai am citit, dar aveti idee care este suma de bani care trebuie sa o dau daca reziliez contractul inainte cu un an?(contractul era facut pe 2 ani dar a trecut doar 1 an)