| Evelinmariaa a întrebat:

Bună! De curând mi-am găsit un loc de muncă în mediul privat. Lucrez de vreo 3 săptămâni însă momentan nu am semnat contractul de muncă. În cazul în care găsesc ceva mai "atractiv", pot pleca fără să stau în acel preaviz de 2 săptămâni?

Ținând cont de faptul că nu am un contact semnat, plecarea mea poate atrage vreo penalitate din partea patronului?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Urat ce se intampla, se numeste munca la negru si administratorul tau este pasibil de inchisoare daca are mai multe persoane angajate fara contract de munca!

| FOG92 a răspuns (pentru Simpatic):

In aceiasi situatie sunt si eu ma poti lamuri, de exemplu, in cat timp e teapa daca nu iti da contractul sa il semnezi, cum am zis maine plec in delegatie m-au luat din scurt mi s-a comunicat salariu si atat + contract pe 3 luni de proba?

| Simpatic a răspuns (pentru FOG92):

Munca la negru nu e neaparat teapa atata timp cat ti se da salariu la sfarsitul lunii sau avans si lichidare. In schimb ce e teapa e faptul ca tu ajungi sa faci vechime dar ea nu se contorizeaza si 2 la mana nu ti se platesc asigurari.
Se poate rezolva foarte usor facand sesizare la ITM, va urma un control iar amenzile nu sunt deloc mici.
Pe de alta parte vorbeste cu patronul tau si spune-i ca este obligat sa iti incheie contract de munca!
Acest contract trebuia semnat si incheiat inca din prima zi de munca sau daca imi aduc eu bine aminte uneori se intampla sa semnez contractul azi si maine sa ma apuc de treaba e si asta o varianta.
Daca o dau asa nasol ca vezi domnule dupa un timp iti fac contract de munca atunci e vrajeala si inseamna ca aceasta societatea cu asta se ocupa!
Ai cum ti-am spus ocazia sa depui sesizare la ITM si o incurca administratorul! Oamenii astia nu stiu la ce se expun!

| Evelinmariaa explică (pentru Simpatic):

Nu mi-a expus un anumit termen limita pentru semnarea contractului. Eu doar am fost un interviu și am fost acceptată. Ideea este că am deja a treia săptămână de muncă fără să se amintească de contract.
Acum este posibil să îmi găsesc un loc de muncă mai bine plătit și as vrea să știu dacă pot pleca fără să am vreo eventuala problema.

| Simpatic a răspuns (pentru Evelinmariaa):

Atata timp cat nu ai semnat contract de munca, clar nu ai nici obligatia de a sta in preaviz! Daca comenteaza spune-le ca depui plangere la ITM si se rezolva, nu te ba mai deranja nimeni!

| FOG92 a răspuns (pentru Simpatic):

Pai eu plec la Rucar o saptamana, deci nu o sa mai fiu la el la sediu in Pitesti, cum sa mai semnez contractul saptamana asta, poate vineri cand ma intorc!

| Violleta2022 a răspuns:

Ce loc de munca este acela unde lucrezi fara contract legal de munca? Unul ilegal sau "deocheat"?
Bineinteles ca poti pleca cand doresti, dar intrebarea este, cum crerzi ca te vor platii pentru saptamanile lucrate, daca nu au nici un document legal cu tine?

| Evelinmariaa explică (pentru Violleta2022):

Eu mă gândeam doar să nu am piedici dacă plec fără sa îmi dau o demisie "oficială". Dar având în vedere că nu am semnat nimic, observ din părerile oferite că nu aș putea întâmpina niciuna.

| FOG92 a răspuns:

Am sa te tin la curent, culmea si eu mi-am dat demisia de la fostul loc de munca si maine plec in delegatie fara a semna in prealabil un contract, a fost totul spus doar din vorbe salariul si diurna... foarte CIUDAT insa am intrat in hora joc pana la capat! mi s-a zis ca e inregistrat la fortele de munca si ca o sa il semnez dupa o saptamana sau doua

| FOG92 a răspuns:

De plecat gen daca nu e multumit de munca ta, eu cred ca in situatia asta ne poate zbura pe amandoi fara sa fim si platiti... asta daca nu iti da contractul sa il semnezi... eu insa la jobul asta mai mult m-am bagat ca a vrut respectivul sa ma ajute, nu stiu daca are interes sa imi traga teapa! dar tot ce e posibil

| Evelinmariaa explică (pentru FOG92):

Eu știam că din moment ce contractul de muncă nu există, nu există nici asigurări ori alte taxe pe care el teoretic ar trebui să le plătească pentru tine ca angajator. Dacă greșesc, cer scuze însă asa am fost informata la rândul meu.

| Simpatic a răspuns (pentru Evelinmariaa):

Corect

| FOG92 a răspuns (pentru Evelinmariaa):

Inteleg ce spui, si eu am fost luat direct din scurt, fara contract semnat, pleci la Rucar, dar la mine persoana respectiva din familia patronului a insistat ca mi-a promis daca vreau sa invat si eu am zis DA, acum nu stiu cat e de teapa ....bineinteles ca nu mi-a convenit ca nu am semnat contractul, initial stabilise un salariu pe urma mi l-a scazut, nu stiu ce sa mai zic sau sa cred, referitor la tine NU MIROASE A BINE, adica te duci pe 3 saptamani si nu ai CONTRACT SEMNAT, e mai mult decat dubios

| FOG92 a răspuns (pentru Evelinmariaa):

Inteleg maxim o saptamana, dar la tine sunt deja 3 e ceva necurat la tine

| Violleta2022 a răspuns (pentru FOG92):

Un contract care nu-i semnat de angajat si angajator, nu se poate inregistra la Oficiul fortelor de munca!
Se pare ca esti mintit de angajator, care profita de faptul ca nu cunsoti legea.