| SteelShadow a întrebat:

Bună dimineața!
Săptămâna aceasta ar trebui să duc unei persoane un pachet cu shuriken (steluțe). Problema este că, pentru a le livra, trebuie să le iau la mine, la liceu și abia după ce se termină orele pot merge sa le livrez. Întrebarea este: Sunt considerate arme albe? Adica, problema ar fi dacă m-ar prinde?
Este riscant?
Mulțumesc mult!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu faci asta deoarece fapta ar putea fi incadrata la infractiunea prevazuta la art.2, al.1, pct.1 din L.61/1991, citez:
"ART.2.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă, următoarele fapte:
1. portul, fără drept, în locurile şi împrejurările în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publică, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurări a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bază de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca aceste obiecte face parte din arsenalul ninja, sunt considerate arme albe.Nu stiu daca vei avea probleme sau daca in Romania sunt considerate arme albe.Deci tine-l e ascunse in ghiozdan sau mai bine lasa-le acasa si dupa ore te intorci sa le iei si sa faci livrarea. Paza buna, trece primejdia rea. De ce sa stai cu sufletul la gura si sa-ti faci griji. Mai bine asa.

| SteelShadow explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult de ajutor tuturor: BoggyP, Ramon2473, Ioandelasal!
Mai bine le iau după ore, căci să le iau la mine e riscant. Cine știe, poate iese rău treaba și apoi voi avea de suferit. Mai am prin clasa câțiva colegi care duc lipsa de creier și se mai uită prin ghiozdane și atâta-mi trebuie!

| BoggyP a răspuns:

Ia si tine-le in ghiozdan si nnu vei avea nici o problema...si nu spune la nimeni ce ai

| marius129 a răspuns:

Da shuriken sunt considerate arme albe. Dar daca le tii in ghiozdan si nu stie nimeni de ele eu zic ca nu este niciun risc sa te prinda.

Funda?