| Mimicora a întrebat:

Buna dimineata, am o intrebare. Tatal meu a deceddat in 2003 si mama a decedat in 1997, nu au scos titlul de propietate de la primarie. Am fost sa caut titlul sau o copie ceva si mi-au zis ca nu a fost emis titlu pe numele tatalui meu. Eu nu m-am interesat sa vad daca a fost emis titlu sau nu din cauza ca fratele meu si cumnnata mea au ramas sa locuiasca in casa batraneasca si nu au vrut sa-mi arate nici un act. Fratele meu a decedat in urma cu 8 ani si cumnata mea tot nu a vrut sa-mi arate nici un act pe care il detine. Am fost la primarie si am intrebat, am cautat prin arhiva, nu e nimic pe numele parintilor mei. Intrebarea e ce trebuie sa fac in continuare sa imi fie emis titul de proprietate? La primarie mi-au spus ca trebuie sa platesc impozitul si pe urma imi fac titlul, le-am zis ca ei cum au calculat impozitul pe proprietate daca nu au emis titlu si mi-au raspus ca pe baza registrului agricol, acolo intr-adevar exista tatal meu.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand solicita deschiderea procedurii succesorale dupa parintii tai la un notar public de la ultimul lor domiciliu si in cadrul acesteia solicita notarului un certificat de calitate de mostenitor.
Ulterior primirii acestui certificat vei putea efectua celelalte demersuri pentru obtinerea titlului de proprietate, asa cum ti s-a spus si apoi eliberarea certificatului de mostenitor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu a facut tatal tau succesiune dupa sotia lui care a decedat in 1997, tu trebuia sa faci succesiunea in 2003 dupa decesul tatalui tau, nu a ti facut nimic si acum te trezesti, trebuie sa platesti impozitul asa cum au spus cei de la primarie, titlul de proprietate pe ce pe teren sau pe casă? Ca nu ai spus clar, tu stai in casa parintilor tai?