| KorePandorica a întrebat:

Bună dimineața!
Am și eu o problemă cu un vecin problematic. De aproximativ trei săptămâni folosește un aparat de speriat graurii foarte zgomotos și care sună ca un tun de război. E foarte deranjant deoarece nu îl folosește o singură dată pe zi sau o dată la câteva ore, ci constant, în fiecare oră începând cu ora 8 :30 dimineața până la aproape 9 seara. Îl foloseste de câteva ori pe oră și deranjează întregul cartier. I-a fost atrasă atenția de câteva ori dar acesta nu ascultă, e genul acela de bătrân comunist care are impresia că poate face orice dorește. Din păcate nu a folosit aparatul în nici o oră în care zgomotul e restricționat și nici nu depășește ora seara. Nu mai știm ce să facem, ne stresează pe toți, ne stresează câinii care de frică latră constant și abia mai ies pe afară, deranjează pe toată lumea, dar nu putem face nimic pentru că a obținut autorizație de la primărie pentru a îl folosi. Există altă opțiune legală prin care îl putem obliga să oprească folosirea acestui aparat continu? Să îi restricționăm folosirea lui. Sau să fie tras la răspundere pentru zgomot. Se poate întocmi un dosar semnat de toți vecinii pentru a îl opri? În fiecare zi suntem pe front din cauza unui derbedeu.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Degeaba a obtinut autorizatie de la primarie. Depasirea unui anumit nivel de zgomot este ilegala oricand.

Legea nr. 61/1991, „Sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice, republicata la 7 februarie 2014", spune cam aşa:

Art. 2. – Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:

Pct. 25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
Pct. 26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22, 00-8, 00 si 13, 00-14, 00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;
Deci chiar daca este in afara orelor de liniste sunetele care au o intensitatea prea mare sunt pedepsite. Constatarea o poate face orice agent de politie.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Faci plîngere impotriva lui la politie, si vin politistii si il calmeaza pe moș.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E suficient o cerere semnata de mai multi vecini si depusa la primariewinking

| Raducons a răspuns:

In mod normal trebuia sa opreasca aparatul daca i-au cerut vecinii asta, dar tipul cred este dus, se pot folosi sperietori, nu sa alarmezi tot cartierul pentru nimic, probabil are niste ciresi sau niste duzi.

| Alex_Florin_1980 a răspuns:

I know how u feel. ai putea sa-i strici boxele dar nu-i prea legal daca nu poti si tu cu vecinii sa faceti zgomot adica ataci focul cu foc sau poti pur si simplu sa faci o petitie impotriva lui. sau daca are boxe smart sau sunt legate la casetofon macar schimba muzica pe cv ce tie si vecinilor va place sau oprestei boxa cand vin graurii ca sa-i manance tot sa nu aiba ce sa mai apere. funda?