| Pianistul2011 a întrebat:

Buna dimineata.Intrebarea mea >-
Ce se intampla cu o proprietate(apartament),daca proprietarul a decedat si nu mai are alte rude care sa preia acest imobil?
Nu stiu daca m-am exprimat corect, dar...as vrea sa iau in chirie un apartament la care proprietarul a decedat si sta in paragina de cativa ani buni.Din cunostintele mele nu avea copii si as vrea sa ma interesez de unde as putea sa-l cumpar/inchiriez.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu sunt mostenitori atunci este mostenire vacanta si o preia unitatea administrativ-teritoriala (comuna, oras, municipiu) in care se afla.
Conform Codului civil, citez:
"Moştenirea vacantă
  ART. 1.135.Noţiune
  (1) Dacă nu sunt moştenitori legali sau testamentari, moştenirea este vacantă.
  (2) Dacă prin legat s-a atribuit numai o parte a moştenirii şi nu există moştenitori legali ori vocaţia acestora a fost restrânsă ca efect al testamentului lăsat de defunct, partea din moştenire rămasă neatribuită este vacantă.
  ART. 1.136.Administrarea provizorie a bunurilor moştenirii
  (1) Cât timp moştenirea nu a fost acceptată sau dacă succesibilul nu este cunoscut, notarul public competent poate să numească un curator special al moştenirii, pentru apărarea drepturilor moştenitorului eventual, având drepturile şi îndatoririle de administrare prevăzute la art. 1.117 alin. (3)-(5).
  (2) În cazurile prevăzute la alin. (1), acţiunile împotriva moştenirii se vor îndrepta împotriva unui curator special, numit de notarul public competent, la cererea reclamantului.
  (3) Dacă există indicii că moştenirea urmează a fi declarată vacantă, notarul public competent încunoştinţează şi organul care reprezintă comuna, oraşul sau, după caz, municipiul.
  ART. 1.137.Somarea succesibililor
  (1) Dacă în termen de un an şi 6 luni de la deschiderea moştenirii nu s-a înfăţişat niciun succesibil, notarul, la cererea oricărei persoane interesate, îi va soma pe toţi succesibilii, printr-o publicaţie făcută la locul deschiderii moştenirii, la locul unde se află imobilele din patrimoniul succesoral, precum şi într-un ziar de largă circulaţie, pe cheltuiala moştenirii, să se înfăţişeze la biroul său în termen de cel mult două luni de la publicare.
  (2) Dacă niciun succesibil nu se prezintă în termenul fixat în publicaţie, notarul va constata că moştenirea este vacantă.
  ART. 1.138. Dreptul de a culege moştenirea vacantă
  Moştenirile vacante revin comunei, oraşului sau, după caz, municipiului în a cărui rază teritorială se aflau bunurile la data deschiderii moştenirii şi intră în domeniul lor privat. Este considerată nescrisă orice dispoziţie testamentară care, fără a stipula transmiterea bunurilor moştenirii, urmăreşte să înlăture această regulă.
  ART. 1.139.Intrarea în stăpânirea moştenirii vacante şi răspunderea pentru pasiv
  (1) Comuna, oraşul sau, după caz, municipiul intră în stăpânirea de fapt a moştenirii de îndată ce toţi succesibilii cunoscuţi au renunţat la moştenire ori, la împlinirea termenului prevăzut la art. 1.137, dacă niciun moştenitor nu este cunoscut. Moştenirea se dobândeşte retroactiv de la data deschiderii sale.
  (2) Comuna, oraşul sau, după caz, municipiul suportă pasivul moştenirii vacante numai în limita valorii bunurilor din patrimoniul succesoral.
  ART. 1.140.Desfiinţarea vacanţei moştenirii
  Dacă, deşi s-a constatat vacanţa moştenirii, există moştenitori, atunci aceştia pot exercita petiţia de ereditate împotriva comunei, oraşului sau, după caz, municipiului."

2 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Exact. Daca nu are mostenitori (pana la gradul IV)...
Interesati-va la Cartea Funciara daca a fost trecut pe alt nume. Asta ar fi un prim indiciu si cel mai rapid. Daca da, adresati-va acelei persoane.
Daca nu, mergeti la un notar sa vada daca s-a facut succesiunea. Aici nu stiu exact unde si cum cauta.
Chiar si Asociatia de proprietari ar trebui sa-i stie situatia. La urma urmei, au niste bani de incasat pentru acel apartament.
In rest, cum a spus @Ioandelasal Cale lunga dar legala si sigura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur nu a lasat un testament inainte de moarte in favoarea ta?:d stiind ca n-are mostenitori...