Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Din parte unei persoane am auzit urmatoarea fraza:"Nu vreau sa par egoista inca nu ii compatimesc pe cei saraci. Consider ca ei au avut aceleasi posibilitati precum si cei bogati de a se ridica la un nivel mai inalt. Deja daca au reusit sa isi imbunatateasca situatia financiara sau nu este vina lor si nimeni nu le este dator sa le ofere ajutor. "
Ce parere aveti voi in legatura cu acest subiect? Desigur sunt multe cazuri particulare la care nu se refera aceasta afirmatie.

29 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cred că este evident că doi oameni care pornesc la drum neavând aceleaşi şanse, unde unul are susţinerea familiei înstărite şi primeşte aproape totul de-a gata, iar altul depune un efort suplimentar pentru fiecare lucru obţinut, vor fi în dezechilibru. Însă asta nu înseamnă că prin muncă şi ambiţie al doilea nu poate să-l ajungă din urmă pe primului sau să-l întreacă în realizări.

Însă la modul general vorbind, afirmaţia "ei au avut aceleasi posibilitati precum si cei bogati de a se ridica la un nivel mai inalt" este falsă.

Şansele celor doi nu sunt egale. Unul dintre ei este defavorizat şi doar dacă are un caracter puternic, ambiţie şi puţin noroc, va putea să echilibreze balanţa.

| Anna979 a răspuns (pentru NOname):

Însă la modul general vorbind, afirmaţia "ei au avut aceleasi posibilitati precum si cei bogati de a se ridica la un nivel mai inalt" este falsă.

Scuze, nu am exprimat corect ideea, deci nu cei ce sunt bogati si sustinuti de familie, ci care au devenit cu timpul bogati in urma a mult efort depus, pentru ca sunt astfel de persoane.

| NOname a răspuns (pentru Anna979):

Atunci se schimbă datele problemei.
(Scuză, dar din întrebarea ta se înţelege cu totul altceva.)

În acest caz, desigur, nu este vina unuia că celălalt nu a vrut sau nu a putut să muncească. Nimeni nu îi e dator cu nimic nimănui şi nu e loc de critici şi reproşuri.
Dar, după părerea mea, sunt cazuri în care merită compătimire (probleme de sănătate, ghinion...) şi cazuri în care nu. Nu pot fi băgaţi toţi în aceeaşi oală.

| Anna979 a răspuns (pentru NOname):

Desigur, sunt de acord cu tine ca nu toti pot fi bagati in aceeasi oala))

| neutrino a răspuns:

Nu exista si nu a existat niciodata un adevar absolut. Totul este relativ si specific nivelului intelectual si social din care faci parte. In rest, este curata literatura.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Persoana ta nu are dreptate.Nu toti au aceleasi posibilitati la,, pornire,, si nici nu primesc vreun ajutor pe parcurs.Trebuie diferentiati cei care ignora sau rateaza sansele primite si cei care, oricat ar lupta, nu le au.

| WhatheWow a răspuns:

Eu cred că persoana respectivă ar trebui să meargă la păscut...că tot vorbim de " Paște " și dacă vrea să-și păstreze laptele pe care-l dă...n-are decât!
Bănuiesc că e o "persoană" care nu a muncit în viața ei ci a luat totul de-a gata de la părinți.

| Anna979 a răspuns (pentru WhatheWow):

Sa stii ca nu ai dreptate, nu e una din acele persoane ce ia totul gata de la parinti
Situatia financiara a familiei nu e una dintre cele mai bune. Parintii sunt divortati.

| WhatheWow a răspuns (pentru Anna979):

Și tu, îi dai dreptate? Chiar dacă poate e adevărat că nu e de bani gata ( adică " persoana " respectivă ) şi părinții divorțați dar asta crezi că-i dă dreptul să judece astfel? Nu te supăra dar tot o vacă rămâne atâta timp cât gândește ca o dobitoacă! O-i fi eu rău, nu contest dar în lumea în care trăim nu avem toți aceleași oportunități. Mai reflectează puțin la afirmația " persoanei" respective și dacă o cunoști, transmite-i că-i o vacă ...sau bou!

| Anna979 a răspuns (pentru WhatheWow):

Scuze, insa nu poti sa faci asemenea afirmatii doar in baza acestei fraze spuse de ea. E opinia ei si nu ai dreptul sa o jignesti in modul asta.
Mai degraba tu in cazul asta esti cel ce judeca, ea doar si-a exprimat parerea in legatura cu o anumita problema, si nu a spus la general, c s-a referit doar la anumite cazuri.
Intr-o anumita masura sunt de acord. Spune si tu, o persoana ce si-a pierdut averea din cauza faptului ca consuma droguri, alcool sau a irosit-o pe la cazinouri merita compatimita? Singura si-a facut-o cu mina ei, ar fi trebuit sa se gindeasca inainte de a proceda asa, in schimb sunt altii care muncesc zi si noapte pentru ca in cele din urma sa reuseasca sa isi creeze o situatie. In acest caz oare ea nu are dreptate?

| WhatheWow a răspuns (pentru Anna979):

De ce schimbi conjunctura și încerci să faci din excepții regulă? Eu judec? Probabil dar prietena ta, tot o vacă rămâne, indiferent cât de mult încerci tu să o aperi.
Am să-ți dau și eu un exemplu : tinerii din Beverly hills și copiii din Africa; au aceleași oportunități?
Deci, dacă prietena ta, care sunt sigur că nu are mai mult de 14 ani ( și dacă-i are, sunt degeaba ) e o vacă ce rumegă totul netrecând nimic prin filtrul rațiunii ci doar prin inima ei egoistă și acră, tu ar trebui să fii mai realistă iar puțin altruism nu ar strica societății în care trăim.

| Anna979 a răspuns (pentru WhatheWow):

Am mai spus si repet, nu s-a referit la toate cazurile ci la anumite. Desigur ca nu au aceleasi oportunitati, insa ea nu a spus de ei, ci la persoane ce incep practic de la acelasi nivel, insa unele stau si sa vaita mereu cautind cauze pentru insuccesul lor, insa altii lupta si isi ating scopurile.

| WhatheWow a răspuns (pentru Anna979):

Din exprimarea ta, e vorba de o generalizare cu mici excepții particulare; ori nu știu eu să citesc?
Altădată, pentru a evita astfel de situații în care unul ( poate în cazul de față eu ) poate fi răutăcios, ar trebui să fii mai explicită.
Oricum, indiferent despre toată extrapolarea făcută pe fondul acestui subiect, nu există egalitate de șanse.

| Chαяtreux a răspuns:

Nu sunt de acord. Foarte multi, din cauza saraciei au fost nevoiti sa intrerupa scoala si sa munceasca. Mai tarziu, fara scoala nu au putut face mai nimic. Desigur, sunt si cazuri in care din familii sarace au crescut si au scapat de saracie. Acum depinde de la caz la caz. poate este vorba si de noroc. crezi? thinking

| Wøodenpints a răspuns (pentru Chαяtreux):

Sunt o mulţime de oameni fără şcoală şi cu bani. Şi aici nu mă refer la ăia care fură/

| Anna979 a răspuns (pentru Chαяtreux):

De fapt sunt chiar multi care au lasat scoala si s'au specializat intr'un domeniu si au devenit oameni de succes. Chiar numerosi actori, cintareti provin din familii sarace si nu au studii complete.

| Chαяtreux a răspuns (pentru Wøodenpints):

Da, dar sunt foarte multi care nu au avut posibilitati, si au ramas la fel de saraci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Persoana care a zis chestia asta nu e numai egoista.
Daca s-ar trezi intr-o zi pe drumuri si fara nimic sigur si-ar schimba repede parerea.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Pseudoargumentul tipic pentru un gibon care habar nu are pe ce lume trăieşte, îi zice celui care acuză să se pună în locul celor acuzaţi şi să zică dacă-i place.
Tot nu te-ai lăsat de dat răspunsuri cretine şi fără sens.

| Anna979 a răspuns (pentru Wøodenpints):

As putea sa aflu care este parerea ta in legatura cu aceast afirmatie?

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

Raspunsul asta ti se potriveste perfect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lenea si puturosenia este asociata cu lipsurile, saracia, necazurile si bolile.astea nu-i ocolesc pe cei bogati, ma refer la boli necazuri.dar vor fi intrebati candva; unde este plata ce a-ti oprito lucratorilor vostri? iata strigatele lor au ajuns pana la mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lenea puturosenia si somnul indeluuung sant asociate cu lipsurile, saracia, necazurile si bolile.astea nu-i ocolesc pe cei bogati, ma refer la boli necazuri.dar vor fi intrebati candva; unde este plata ce a-ti oprit-o lucratorilor vostri? iata strigatele lor au ajuns pana la mine.

| Melany8 a răspuns:

Eu sunt de acord cu persoana dată deoarece nimeni nu-i vinovat că o persoană dată a ajuns pe drumuri fiecare își alege propriul destin

| iwill a răspuns:

Teoretic traim intr-o tara democratica, practic multi percep libertatea deformat.Sa ai o asemenea parere mi se pare o insulta si o jignire la adresa multor oameni.Practic viata asta-i relativa si asa-i fiecare lucru de caeea nu se poate generaliza nimic.DA,intr-adevar sunt oameni saraci pentru ca n-au stiut sa aprecieze ceea ce deja au,si-au propus cu tot dinadinsul sa aiba mai mult si mai mult fara a fi vreodata multumiti si fara a constientiza ca nu banii coincid cu fericirea ci lucruri mult mai valoroase ca oamenii din jurul nostru si sentimentele noastre in raport cu ei, sunt oameni care si-au sacrificat ce au avut mai de pret sprijinul celorlalti pentru a simti gustul avutiei si care paradoxal tot ei au ramas cei saraci pentru ca fie si-au pierdut toate bunurile materiale, fie au saracit in valori umane ca iubirea, generozitatea, respectul si tot asa.Pana la urma ei sunt cei mai saraci dintre sarac si pe oamenii astia nu merita sa-i compatimesti ci mai degraba sa-i critici si sa-i oferi ca model negativ tie si altora, sa-i vezi ca ceva la care tu nu vrei sa te rportezi.Da la fel de bine mai sunt cei saraci, pentru ca asa a vrut Dumnezeu ca ei sa se nasca, asa a vrut Dumnezeu sa le ia tot ce au agonisit intr-o viata poate printr-un incendiu sau vreo alta nenorocire de genu asta...mai mult nu stiiu cum se face ca Dumnezeu alege de obicei oamnei buni pentru astfel de incercari, pe ei ii supune la astfel de experiente pentru a-i intari in credinta deoarece daca nu adopta o atitudine revolutionare fata de Dumnezeu ei reusesc sa fie capabili sa inteleaga ca asta a vrut sa faca El cu ei, ca nimeni nu primeste ceva mai greuu dact poate duce, si ca prin modul lor de a trai cu saracia pe care Dumnezeu le-a dat-o nu pentru ca ar fi meritat ci pentr ca asa a fost sa fie ei pot juca rolul unor modele demene de toata admiratia pe tot parcursul vietii noastre.Nu stiu cine ar putea ramane indiferent de ex la un om ranit intr-un accdient care si-a pierdut locul de munca, prin asta casa si care pe de-asupra este si vaduv si mai are de crescut vreo cativa copii,,, in cazu asta cred ca mai saraca e respectiva persoana care afirma ca si-au meritat soarta decat respectiva familie care se zbate sa traiasca de pe o zi pe alta, fara sa caute in zadar raspunsuri la intrebarea care automat macina pe oricinebig grine ce?"Sa nu mai sun ca nu stim niciodata ce ne asteapta pe noi insine si ca de preferabil ar fi sa doptam o atitudine care se traduce prin..interes fata de ambele situatii in care cine este sarac, fie il dojenim si-l ajutam sa inteleaga ca a ajuns asa din cauza lui, fie in al doliea caz realizam ca daca sunt atatia oameni care se descurca extrem de greau doar pentru ca intr-o zi Dumnezeu a decis sa le ia tot si noi putem face fata la multe incercari.Ideea-i ca tooate in lume au sensul lor, fie ca-l constientizam pe moment sau in timp!

| Andrei4003 a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu ace fraza unii oameni din cauza saraciei isi vad si copii pentru a face niste bani. Nici un om nu este la fel!

| andreeavesman a răspuns:

Nu poate exista un raspuns corect.situatia altora nu ne priveste, insa cand vine vorba de a da o mana de ajutor unui copil in a-si rezolva problema de sanatate care costa in general foarte mult nu cred ca este o problema.o donatie de 1 eoro nu omoara pe nimeni insa ii poate da o sanas altcuiva.in cazurile astea nu este vorba de saracie insa cine are in fiecare zi la dispozitie cateva zeci de mii de euro sau mai mult.♥♥

| DulceataMika a răspuns:

Mda .....Nu am dreptul sa ii judec parerea doar ca eu am alta opinie! Banuiesc, ca este o persoana care are bani cu care sa isi satisfaca poftele... Dar eu locuiesc intr-un sat si va rog sa ma credeti ca sunt atatia copii care nu au avut posibilitati niciodata si nu e vina lor ci a parintilor care sunt niste betivi ordinari care altfel nu se pot numi. Atatia copii care nu au nuci un viitor din cauza parintilor care nu ii lasa sa se duca la scoala ci ii un la munca. Atatia copii care va rog sa ma credeti ca nu stiu ce este acela Mos Craciun. Sa spuna persoana respectiva daca mai are aceeasi parere acum. Si mai sunt oameni care nu isi gasesc locuri de munca in profesia lor ..Pe aceeia ii putem invinovati? Oameni care mor de foame doar pentru ca nu au un loc de munca! Si daca parintii ei sunt divortati ce? Oricum asta nu se poate numi saracie! Sa fie fericita ca inca mai are parinti.

| elisiana a răspuns:

Nu sunt de acord cu aceasta fraza