| Lowraaa a întrebat:

Buna dragilor!
Am o intrebare legata de restrictiile pe care le avem pe timp de pandemie.
Locuiesc intr-un apartament destul de mic si sunt in a 3 a saptamana de autoizolare. As vrea totusi sa ma bucur putin de vremea frumoasa. Este permisa deplasarea la tara de exemplu, unde este mai multa natura si spatiu pentru a desfasura diverse activitati? Tin sa precizez ca as putea sa ajung acolo cu masina personala, fara sa intru in contact cu alti oameni. Pe internet nu am gasit nimic legat de asta. Daca da, as vrea sa stiu si ce as putea scrie in declaratie.
Vreau doar sa stau la aer curat cu pisica si cainele, fara sa intru in contact cu alti oameni.

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu e permisa. Nu e o urgenta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai o casa acolo, scrie pe declaratie ca mergi pentru intretinerea ei. Eu asa am facut, si e ok.

| Tian44 a răspuns:

Mentionezi ca ai bunici/parinti acolo si minti putin happy depinde si cat de departe e si care sunt sansele sa treci prin filtru happy

| Lowraaa explică (pentru Tian44):

E la aproximativ 25 de km de oras, dar exact la iesirea din oras sta mereu politia. Oricum daca reusesc sa ajung acolo, nu o sa mai plec pana se termina toata nebunia

| suntserios a răspuns (pentru Tian44):

Nu am fi romani daca nu am incerca o mica teapa sa evitam o lege nu?

| Tian44 a răspuns (pentru Lowraaa):

Intereseaza-te cati sunt la iesire, in ce masura opresc, alege un moment de circulatie intensa si incearca. Dar sa ai declaratie cum ca mergi la bunici. Poti scapa lejer!

| Tian44 a răspuns (pentru suntserios):

Ai dreptate, dar eu de exemplu merg des la bunici pentru ca nu sunt invatat sa stau in casa, fiind de asemenea sportiv. mi-e greu!

| suntserios a răspuns (pentru Tian44):

Foarte rau faci.
Pratic pe langa ca incalci legea din motive care nu sunt itemeiate risti sa iti omori si bunicii.

| Tian44 a răspuns (pentru suntserios):

Adevarat, dar sunt constient, bunicii mei au turma de oi intelegi? Merg direct acolo si nu stau langa nimeni happy Am motiv justificat si nu pun pe nimeni in pericol tongue

| Lowraaa explică (pentru suntserios):

Eu de exemplu nu am bunicii acolo. Ei locuiesc in alta parte. Am o casa veche mostenita acolo. Casa din piatra si lemn, cu soba si pridvor, locul meu preferat din copilarie. Ma gandesc ca daca mi-as face cateva provizii si as ajunge acolo nu as face rau la nimeni. Precizez ca nu am nici macar vecini acolo. Totul e linistit si incremenit in timp. Locul perfect de relaxare.

| suntserios a răspuns (pentru Lowraaa):

Pai zi asa ca vrei sa te muti acolo. Asta e alta treaba

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lowraaa):

Daca e casa ta, da, poti sa te duci linistit, scrii si tu un motiv care sa fie cat de cat justificat

scrie si intr-un q&a al MAI

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tian44):

Iti dai seama ca poti fi deja infectat/asimptomatic, nu? Care e motivul justificat? "Ma duc la bunici" e la fel de justificat cu "ma duc sa dau o muJe" sau sa iesi la 2 noaptea ca nu mai ai tigari. In toate cele trei cazuri iei frumos amenda fara sa exagereze politistul absolut deloc.

| Tian44 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu iau amenda pentru ca daca merg la oi se considera lucru agricol *facepalm* si stau pe camp deci vad orice se intampla.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tian44):

Ai ferma? Ai UN ACT care sa certfice ca tu ai ce cauta la oi? Asa ma duc si eu la tara, ca in curtea bunicii sunt pasari. Pac, amenda. Nu o intelege cum e, nu am nimic cu mersul tau la tara, zic doar cum e legea - e de rahat, sunt de acord cu tine, insa ideea e ca daca nu ai certificat de producator/acte de fermier cu toate cele, faptul ca te duci la tara unde ai de pus ceva in pamint/hranit animale nu te scuteste de amenda. Ca poate fi politistul de treaba si sa inteleaga, de acord cu tine, insa buba e ca daca te amendeaza, contesti degeaba, fiindca nu e abuz. E doar INCA o lege (ordonanta militara, in fine) de rahat din tara asta minunata...

| Tian44 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Se vede ca nu sti nimic. oamenii de la sat care lucreaza asa nu au nevoie nici de declaratie, nici de act. unchiul meu care se ocupa cu asta are slugi, care n-au nici buletin...

| Tian44 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tu nu sti ce greu e cu oile si cu stana. are nevoie de oameni

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tian44):

Si e legal a naibii treaba asta... sau de ce discutam noi aici?