| cristeasofia a întrebat:

Eram in centrul orasului Oradea. De unde un baiat mi-a spus ceva de agentia Sun-Media, prima data nu l-am luat in seama. El a tot continuat spunand ca nu trebuie sa platesc nimic. M-am dus cu el la agentia lor si acolo am vorbit cu o domnisoara care ma imbrobodit facandu-mi multe complimente si a spus ca trebuie sa platesc 60 de lei. Eu am platit si m-a trimis la o alta doamna bruneta pentru profesionisti si a spus ca va trebui sa platesc 198 de euro atunci i-am soptit mamei la ureche ca nu sunt atat de sigura ca vreau sa fac asta si respectiva bruneta m-a auzit si s-a ridicat de pe scaun spunand ca ea nu lucreaza cu persoane nehotarate m-a poftit afara, iar eu am cerut banii inapoi si a spus ca nu m-i da. Stie cineva daca pot sa imi iau banii inapoi stiu ca 60 de lei nu e o avere dar nu vreau sa se imbogateasca pe urma persoanelor nevinovate.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te adresezi politiei cu o plangere pentru inselciune, ai platit un serviciu de care nu ai beneficiat.

Inselatoria este simpla, se agata fete frumoase de pe strada ori femei naive care au copii sub pretextul ca sunt frumosi, ca fac un casting gratis.
La firma insa cer de obicei sume modice, circa 50 roni apoi spun ca pentru poze si contract costul este de circa 150 euro.
In fapt smecheria este ca vand iluzii si fotografii la supra pret, asta pentru unii fac acele fotografii insa apoi le dau victimelor cu mentiunea ca o parte se duc in baze de date ori ajung la televiziuni pentru reclame dar multi mint cu desavarsire, astfel multe adolescente au fost inselate, multe mamici inselate crezand ca-si vor face bebelusii vedete.
Suma mica ceruta la inceput este psihologic gandita, este facuta sa fie mica apoi odata data, decat sa piarda ceva persoana inselata da si restul de bani, apoi frazele acestor comercianti de iluzii sunt de asa natura incatr sa distraga atentia de la suma mare de bani, face victimele sa viseze, le ofera gratis iluzuii.

| Diabl0 a răspuns:

Sunt multi inselatori din astia, aveti grija, fac un site va pun poza acolo si in schimb va cer 50ron etc. mi s-a intamplat si mie sa ma ia de pe strada, la inceput am crezut si eu laughing pana cand mi-a zis de bani, mi-am dat seama, daca vrea sa te ajute o sa o faca fara bani.

| niknip a răspuns:

Incearca la opc poate te vor ajuta

| Andrei_8981 a răspuns:

Singura sansa du-te la politie

| DreAdy12 a răspuns:

Contacteaza-ma

| vicioasa a răspuns (pentru DreAdy12):

Nu-i crede, si eu am patit-o la fel i-am dat in judecata in iulie, am cistigat procesul si tot n-am vazut bani, trebuie sa trimit executorul pe ei, daca mai esti in Oradea te rog sa ma contactezi la ne. de tel. 0761665594