| Illuminati2016 a întrebat:

Eu cand am plecat de la locul de munca mi-a zis fostul sef sa vin doar cateva zile si dupa aia sa nu mai vin in preaviz.Asta inseamna ca am fost dat afara sau am demisionat? Ca eu i-am zis ca nu mai vreau sa muncesc, ca as vrea sa ma duc la somaj

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui nu avem de unde sti cum ai incetat contractul individual de munca.
Demisia sau incetarea CIM in alt mod nu se face verbal ci doar in scris. Si daca ai demisionat nu ai dreptul la somaj, acest drept il ai doar daca CIM este desfacut din initiativa angajatorului si fara ca tu sa ai vreo vina (reducerea activitatii, incetarea activitatii, etc).