| Florin_Darastean_1993 a întrebat:

Bună.
Fratele meu și-a luat un telefon la abonament in Anglia dar vrea să le dea țeapă și am auzit că dacă nu plătești abonamentul toată perioada cat ii de 2 ani și te întorci în România îți trag bani din cardurile din țară?
Adică de exemplu cum fac mulți alții că vin scot 1-2 telefoane și se întorc în țară și nu le mai plătesc.
Înțeleg că întrebarea pare gen pentru un prieten dar nu mint deloc.
Aș dori să știu dacă îi adevărat.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai frumos va fi daca vinde acel telefon la un sfert de pret.

Daca lui fratele tau i se vor trage bani din conturi, atunci il va costa telefonul cel putin inzecit.
Va trebui sa plateasca si cheltuielile de judecata (care se vor face in Anglia) + cheltuielile de executare silita + convertirea leu/lire sterline etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca la un moment dat i se va pune poprire pe conturi. S a putea sa dureze un pic dar o sa ajunga si la el la un moment dat.

PS: Si uite de aia suntem priviti ca scursurile Europei mereu, din cauza idiotilor precum frate tu, dar ne viata tara de ca.cat pe unde apuca. Din cauza unor infractori marunti, a unor scursuri ale societatii

| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut.Nu este adevărat fiindcă îți iau datele de pe buletin și poți avea complicații cu poliția. Cât despre extragerea banilor de pe cont depinde de politica lor de recuperare a banilor. Ia gândește-te, asa cum spui tu oricine e plecat și ar lua ultimele telefoane apărutè și s-ar duce în altă țară sau acasă, etc. Teoretic și legal nu este posibil așa ceva, practic și ilegal se poate întâmpla asta.
Sper să te fi ajutat răspunsul meu!

| Kron5tadt a răspuns:

Fratele tau este fara ciorapi, asa cum sunt 90% dintre cei din diaspora. Sper ca legea in vigoare sa-l puna la punct.