| Hori_Vlad_1998 a întrebat:

Dacă îmi scot un Iphone 7 la abonament Vodafone Germania (m-am interesat la ei si trebuie sa platesc cauțiune 200€) şi vin în țară asta însemnând ca nu o sa il mai plătesc îmi poate bloca iphone-ul? Abonamentul e clar ca il inchide, oricum vreau sa decodez telefonul în Ro.
Dau fundă! Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| cezar003 a răspuns:

Daca crezi ca nu vei avea ceva afaceri cu vreo banca din Germania in urmatorii 10 ani, aici in tara nu te va costa decat decodatul, dar la ei cum nu ti-ai platit rata, se da sfoara la toate bancile din tara si cand te intorci, daca lucrezi cu bancile te taxeaza toata suma pe loc + dobanda

| Hori_Vlad_1998 explică (pentru cezar003):

Asta mi s-a zis şi mie, dacă mă reîntorc îmi trage bani de pe card şi atât, simplu! Nu se complică ca în România, dar în fine, unii care nu au habar se bagă în seamă

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu de astea vrei sa faci in Germania? fi sigur ca nu e asa usor sa cumperi un iphone ca cunosc ei multe cazuri de asta si da il poate bloca, pentru ca te va in judecata si fi fara griji ca nu scapi in Romania sau dus vremurile alea, din cauza voastra suntem de rasul ue, stai acolo si plateste abonamentul ca costa banii

| relian a răspuns:

Telefonul tau este deja blocat laughing este blocat in reteaua din Germania, deci nul poti folosi in RO decat daca il deblochezi ilegal.
Aia nu-s veniti cu pluta stai linistit. Orice telefon iphone vandut de orice companie de telefonie este codat blocat zii cum vrei.Cand o companie de telefonie cere la Apple o comanda de X telefoane toate vin codate pe reteaua lor,cam asa stau lucrurile.Tu daca platesti toata suma,adica contractu,ala cred ca e de fapt pretul telefonului, atunci da poti cere companiei respective sa iti decodeze telefonul si trebuie sa o faca moca, gratis, decodare ce trece pe la Apple, deci compania trimite cerere de decodare la Apple si telefonul tau va fi unlock, esti liber sa folosesti telelfonul oriunde.Gandeste ca aia de la compania telefonica plateste telefonul ala deci ei trebuie sa isi recupereze macar banii pe telefon, acu ca pleci tu de la ei aia nu-i pierdere, adica ei pierd doara un eventual client dara nu si bani.De aia se practica codarea asta a telefoanelor,pentru ca oamenii nu-s cinstiti,nu-s corecti,si sincer este magarie ce fac unia,adica nu se gandesc ba frate cineva a muncit pentru lucru ala,eu ce fac viu sil fur? Ca pana la urma cam asta este este furt, furi munca altora.Dar asta tine de ce educatia ti-a fost implementat de mic, si cum ai fost nascut laughing daca ai constiinta, daca ai respect pentru munca altora sau nu.
Multi or sa zica stai frate ca e prea scump acel telefon.Da este scump dara sunt si telefoane ieftine, de ce nu folosesti un telefon ceti poti permite? Aaaa va incata ideea sa aveti si voi, pai altii cum sa aiba si eu nu.Altii muncesc sa aiba acel lucru.Nu vreau sa va tiu eu morala dara cam asa stau lucrurile.Telefonul ala este scump pentru ca toate is scumpe la el. Unia zic las ca il fabrica chinezi cu 2 dolari,o fi dara doi dolari aia se dau numai chinezului care munceste,dara ala munceste intr-o fabrica corect? Fabrica aia are angajati,are secretara,fabrica aia plateste impozite,plateste angajati,plus trebuie sa ramana si cu profit,plus trebuie sa ii ramana sa si investeasca,apoi telefonul este trimis,cine plateste trimisu ala? Sa nu spui ca cineva lucreaza pentru voi moca sau voi ati lucra pentru cineva moca laughing apoi teelfonul ajunge la un depozit,aia la randu lor trebuie platiti,scoate ambaleaza, alt transport si bla bla a, junge la magazine, acolo alti angajati, alte taxe alte alea, profit bla bla si asa ajunge sa aiba acel pret.laughing Multi stiu cum zic las can china il face aia cu 3-4 dolari. Sper ca nu ma injuri pentru ce am zis.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu au cum sa iti blocheze dispozitivul dar tu vei ramane dator la ei. Din cate stiu ei in tara au un fel de lista neagra pe care ii pun pe cei cu diverse datorii, credite neplatite care e publica. Cand o sa te intorci in Germania lista aia te va urmari in tot ce vrei sa faci acolo.