| AlexAlexander20 a întrebat:

Bună,ieri am primit un proces verbal cu avertizare fiindca am traversat strada într-un loc nepermis, mă poate afecta in viitor? (Am 15 ani)

De ex:Vreau sa dau la academia de politie.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu cred ca in cazier se trec amenzile; poate doar infractiunile.
Si cu cat mai mult ca nu ai fost amendat, ci doar avertizat.
Daca ai fi spus agentului ca vrei sa dai la academia de politie, atunci cred ca ai fi scapat si de avertisment; te alegeai poate doar cu o morala si scapai.
Am impresia si ca avertismentul are si el o "valabilitate", dupa care se "uita". Asa cred, dar nu sunt sigur.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te afecteaza cu nimic, asa ca vei putea candida la Academia de Politie, bineinteles daca vei indeplini conditiile cerute la data cand vei candida.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu te poate afecta ca este doar o amnda.

| ziftode a răspuns:

Esti in siguranta, dosarul permanent se numeste cazier, iar in cazier se trec numai de la infractiuni in sus
asa ca, curand o sa fii tu ala cu bulanul care da amenzi, te asteptam! big grin

| Bettybeatrice1919 a răspuns:

Nope. Stai linistit

| LordFlacko a răspuns:

Nu ai voie sa dai la academia de politie daca ai avut casier sau ai fost arestat cel putin o data. Nu e nimic daca ai primit amenda.

| AlexAlexander20 explică:

Multumesc tuturor pentru ajutor, toți mi-ați fost de folos!

| anonimg a răspuns (pentru AlexAlexander20):

Multumesc si eu pentru funda!
Multa sanatate si... atentie!winking