| bozdimen a întrebat:

Buna
la scoala in care invat mi sa scazut nota la purtare cu doua puncte deoarece directorul m-a vazut ca am sarit gardu la ora 8 si 5 minute.
in scoala nu avem voie sa intram dupa ora 8 iar eu am sarit gardu la si 5 minute.
as vrea sa stiu daca are dreptul sa-mi scada nota la purtare in acest caz?
ce pot face eu sa nu-mi scada nota la purtare?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Bineinteles ca are dreptul. Ai incalcat doua reguli: ai ajuns dupa ora 8 la scoala si ai intrat sarind gardul.
Ce poti face? Sa iti ceri scuze si sa il rogi sa tina cont de faptul ca esti la prima abatere (daca e cazul) si ca ai sarit gardul ca sa intri in scoala, nu ca sa iesi.
A functionat in cazul unui coleg de liceu care a intr-o situatie similara a intrat in scoala escaladand un geam.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

2 puncte pentru c-ai sărit gardu'?
A luat-o rău razna în unele locuri învăţământul.
De ceva programă decentă nu s-ar ocupa dar de făcut rău elevilor tot timpul se găsesc...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca in regulamentul scolii este prevazut ca nu ai voie sa intri in scoala dupa ora 8, au dreptul de a te sanctiona conform acestuia. Tu trebuia sa nu sari gardul, acum e prea tarziu. Accepta pedeapsa si invata din greseala ta.

| alessia5158 a răspuns:

Daca nu esti cunoscut ca un elev cu abateri repetate de la regulamentul scolar, iti sugerez sa te duci sa discuti cu directorul si sa-i spui ca, intarzierea din acea zi a fost un accident nefericit pentru care, de teama absentelor nemotivate, singura solutie pe care ai gasit-o tu a fost aceea de a sari gardul. Iti ceri scuze si il rogi sa nu te sanctioneze atata timp cat nu ai fost un elev-problema pentru care sanctiunea sa serveasca ca o invatatura pentru toti cei care incalca regulamentul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa nu aibe dreptul? ai parasit incinta scolii fara aprobare happy
Nu prea poti sa faci nimic, decat sa speri ca este doar o amenintare. Poate pana la sf sem, uita.

| shnako a răspuns:

E prost directorul tau. De facut, mare lucru n-ai ce sa ii faci. Stai linistit, nu e nici primul nici ultimul pe care il injuri.

| demicsabi a răspuns:

Din pacate profi si directori is cam punctepuncte. Ai avut un motiv bun ca ai intarziat? Daca da, vb cu parintii, eventual ei sa vb prima data cu dirigintele. Poate sati scada nota din cauza ca ai sarit gardul. Ar fi fost mai bine sau sa astepti putin (ca nu stau nici ei toata ora la geam), sau si daca intarziai, aveai numai o absenta (care se poate motiva mai usor).