| KlausKlausFlorin a întrebat:

Bună.
Lucrez la o firma din Germania DHL la un roman care este intermediar cu firma DHL.
Eu l-am anunțat cu 2 săptămâni înainte să plec. Pe 1 decembrie.

Trebuia să-mi de-a bani pe 1 decembrie a zis că nu îmi mai da bani, atunci dacă vreau bani sa stau până pe 8 decembrie aici.DHL
Și dacă plec pe 1 decembrie nu mai primesc nici un ban.

Daca eu nu îmi primesc bani ce pot sa fac plus acum o da la întors vrea să mă taxeze din salar pentru ce vrea el.
E mare nesimtire aici la DHL.
Vreau ceva care mă poate ajuta.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Trebuie sa te adresezi autoritatilor din Germania!
Trebuie sa iti dea fiecare banut/ zi lucrata!
Cum bine ai zis el nu este DHL este un simplu meltean intermediar, un calic care arde oamenii la bani! E la fel ca "marii patroni" care din culegatori de capsuni au ajuns patroni prin Spania si apoi dau cu biciul in proprii angajatiwinking

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i ca faci reclamatie la Inspectoratul de munca german si trebuie sa te plateasca, conform contractului de munca, pana in ultima zi lucrata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sti limba germană? Ca daca o sti scris citit te duci si i faci plingere la politie dar daca nu sti germana nu poti face nimic, ca acolo la politie trebuie sa dai declaratie si daca o scrii in româneste ai nevoie de traducator alti bani, totul depinde de seful tau care este român vorbiti aceiasi limba intelege te cu el sa-ti dea banii, dar si tu esti de vina ca nu ai stat pana pe 8 adica pana azi, ca daca stateai si tot nu iti dadea banii il aveai la mîna cum se zice, dar asa nici tu nu ti ai facut treaba nici ăla nu vrea sa te plateasca, țeapă tipic româneasca, poti veni in Romania si sa i faci plingere aici la ITM, ai contract de munca la firma lui?

| KlausKlausFlorin explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu știu limba germana, am contract german.
Voi face plângere în Romania.
Eu inca sunt aici și este data de 8 nu am plecat.

| carevaescu a răspuns:

Nu are voie sa ti oprească din suma de bani. Spune-i ca vei depune o plângere formala la protecția muncii acolo, si dacă e baiat destept, nu va risca.

Intretimp, vezi legile tarii.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru carevaescu):

Trebuie sa stie limba germana altfel in ce limba i face plîngere?

| KlausKlausFlorin explică (pentru carevaescu):

Am înțeles

| DovleacTurbat a răspuns:

E suficient, sa l ameninți și probabil îți vei primii bănuții.
Cât despre limba, ai net și google translate?