| Alinalore89 a întrebat:

Bună seara! Dacă am ramas însărcinată și eu lucrez ca muncitor sezonier în Germania.statul roman ma poate ajuta sa primesc indemnizație?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui despre ce indemnizatie este vorba, respectiv pentru concediul de maternitate sau pentru cresterea copilului pana la 2 ani.
Nu statul roman te ajuta sa obtii indemnizatia, indiferent despre care este vorba ci numai tu te poti ajuta, respectiv le primesti pe ambele dar numai daca indeplinesti conditiile de primire in Romania.
Nu stiu care este legislatia germana privind acele indemnizatii, asa ca va trebui sa te interesezi acolo.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca tu nu ai muncit in Romania nici o zi ce indemnizatie sau ajutor sa i ti dea statul român? Statul German i ti dă indemnizatie doar daca ai muncit legal cu carte de munca si ai platit asigurari si cotizatii statului german, altfel nu primesti nici de la ei nimic, vina este a ta daca stii ca nu ai bani de ce ai ramas gravida? Ce credeai ca Germania este România cu merge si asa? Ăia nu iti dau tie pomeni ajutoare sociale cum se dau aici, acolo trebuie sa muncesti. Sotul tau este român? cand vei naste intrii in concediu de crestere copil iar sotul tau trebuie sa te intretina, altfel nu o sa faci nimic, daca muncesti legal in Germania si platesti toate taxele si impozitele la stat atunci vei avea ajutor de la statul German, altfel nu, intereseaza te la ambasadă la ei si vezi care sunt procedurile pentru femeiile gravide cit plateste statul si ce acte trebuiesc depuse pentru a intra in plată după ce naști, cîte luni are sarcina? Si ce varsta ai? Sarcina usoara si multa sanatate.

| vampirasul a răspuns:

Nu