| Epurescu_Catalin_1983 a întrebat:

luna trecută pe 8 Decembrie am fost prins de poliție ca circulam cu mașina, fără permis. Am dat declarații la poliție si mi s-a spus ca voi primi o amenda penală prin parchet. Menționez ca sunt in școala de șoferi pentru categoria B. Si am, de fapt am avut permis de categoria AM care mi-a fost luat atunci. Pe dovada primită scrie fără drept de circulație. Întrebarea mea este, cand imi pot lua AM ul înapoi si dacă mai pot da de B. Trebuie sa dau sala pentru B.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu cine ti-a spus ca Parchetul iti va da amenda penala, dar nu este adevarat.
Conducerea unei masini pe drumurile publice fara permis de conducere de categorie corespunzatoare constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
O sa fii incadrat la alin.2 si pedeapsa o stabileste o instanta de judecata (judecatoria de la domiciliul tau), se poate sa fie amenda penala.
De asemenea, in caz de condamnare, iti va fi anulat permisul de conducere detinut, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;"
Daca nu ai fost condamnat definitiv poti sustine examinarea, doar cei condamnati nu o pot sustine, pana dupa trecerea unei perioade de timp, conform OUG 195/2002, citez:
"(6) Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)."
"  ART.116.(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
  a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
  b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti se va face dosar penal si judecatorul va decide cand si daca vei mai lua permis

| Popescu_Florin_1998_INha a răspuns:

Bai nasol de tine stiu ca sigur o sa-ti faca dosar penal... Si poate ca nu o sa mai conduci nimic ceva vreme...