| Marton_Florinel_1992 a întrebat:

ma poate ajuta si pe mine cineva? Acum cateva luni am condus fara permis si am fost prins de politie, eu ce vreau sa stiu e daca pot da de permis. Mentionez faptul ca inca nu s-a finalizat dosarul. Pot da de permis pe perioada cercetariilor? Va multumesc

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.24, alin.6 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(6) Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)."
Fata de aceste prevederi rezulta ca te poti prezenta la examen, pana la data condamnarii definitive.

| Stama_Robert_1995 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca nu esti chemat in instanta, nu ai produs daune sau alte lucruri poti lua permisul fara probleme inainte de orice ordin judecatoresc iar daca da, se mai intampla ceva cu acel proces?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stama_Robert_1995):

Ti-am spus ca poti lua permisul inainte de a se pronunta o hotarare judecatoreasca definitiva (nu exista "ordin judecatoresc").
Obtinerea permisului nu are nici o influenta asupra procesului, acesta continua si poti fi condamnat penal.

| Juviia a răspuns:

Cine te-a pus sa faci asta, te-ai imbatat?

| Stama_Robert_1995 a răspuns (pentru Juviia):

Intrebam si eu man...

| Juviia a răspuns (pentru Stama_Robert_1995):

Aham,sunt fata, deci nu îmi zici mie "man"

| NoNameX0X a răspuns:

Nu nu poti da deocamandata, si se poate nici dupa ce se termina cercetarile pentru ca ai fost prins de politie in timp ce conduceai fara permis, si daca conduci fara permis risti inchisoare+dosar penal+restrictie 2 3 ani (nu mai stiu) la obtinerea permisului. Daarr daca nu iti da restrictie sau daca nu faci inchisoare, cred ca poti da de permis dupa ce se termina cercetarile.