| sereLOVE a întrebat:

Buna, o intrebare cam stupida:

Eu sunt putin frustrata ca nimeni nu mi-a spus la inceputul anului universitar ca pot depune cerere de bursa pentru primul semestru pe media de admitere care la facultatea de istorie filosofie este esential media de Bac. Este posibil ca o persoana complet aleatoare care nu a facut nicio facultate sa se inscrie cat mai poate beneficia la facultatea asta sau alta cu admitere similara si sa ia bursa de 700 de lei lunara un intreg semestru fara sa mearga la ore sau sa aiba vreun interes fata de facultatea respectiva, apoi sa plece dupa un an?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cei care au medie de bursa la o facultate in general sigur vor termina vreo facultate, ceea ce inseamna ca li se pierde dreptul de a se mai inscrie pe gratis la urmatoarea.
Cei care n-au medie de bursa se chinuie degeaba prin procesul de admitere.
Peoblema ramane la cei care sunt eligibili pentru bursa, dar nu au facut vreo facultate. Cei mai multi au pornit din start cu ideea ca n-au nevoie de facultate, fiindca au avut un alt plan sa se realizeze in viata.
Sa zicem ca in cei ramasi o exista un individ, doi care sa aiba acest plan ciudat de a face rost de 4200 de lei.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este posibil, doar ca nu mai poate urma o a doua facultate pe loc bugetat fara sa plateasca cheltuielile cu scolarizarea, inclusiv bursa, la prima facultate.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai poti primi bursa si fiind la taxa, deci de ce ar trebui sa achiti si bursa? Ma rog, nu vad de ce ar trebui sa achiti ceva la prima facultate in general si nici nu stiu sa se poata... daca ai confirmat un loc la buget la o facultate, numarul de ani facuti acolo nu ii mai poti face la buget, eu asa stiam.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AnastasiaK):

Conform HG 558/1998, citez:
  "ANEXA 2.CRITERII GENERALE
de acordare a burselor şi a altor forme de sprijin material pentru studenţii şi cursanţii din învăţământul superior de stat, cursuri de zi
13. Studenţii care urmează concomitent doua specializări în instituţii de învăţământ superior de stat pot beneficia de burse de la bugetul de stat numai de la una dintre instituţii, cu condiţia ca numărul total al anilor în care beneficiază de bursa sa nu depăşească numărul anilor de studiu prevăzut ca durata de şcolarizare la specializarea de la care urmează sa beneficieze de bursa.
  Absolvenţii cu diploma de licenţa care urmează o a doua specializare sau studenţii reinmatriculati pot beneficia de burse de la bugetul de stat, cu condiţia ca numărul anilor în care au beneficiat de bursa sa nu depăşească numărul anilor de studiu prevăzut ca durata de şcolarizare la specializarea de la care urmează sa beneficieze de bursa."

| AnastasiaK a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ok, si de unde reiese ca trebuie achitata bursa? Ce ai citat nu contrazice in niciun fel ce am zis eu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AnastasiaK):

Mai reciteste alin.2 si incearca sa-l intelegi.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Ioandelasal):

L-am inteles foarte clar. Deci dupa ce ai terminat o facultate la buget cu bursa, pe cealalta o faci obligatoriu la taxa....ma rog, in functie de ani, etc, nimic nou pana aici. Din cate stiu, faza cu achitarea cheltuielilor de scolarizare se aplica doar daca la a doua facultate nu exista locuri la taxa. Dar oricum, bursa nu stiu sa fie inclusa in cheltuielile de școlarizare. Ai primit-o la prima facultate, n-o mai primesti la a doua, mi se pare absurd sa fii nevoit s-o achiti si pe aia.

Eu in primul raspuns am intrebat "Pai poti primi bursa si fiind la taxa, deci de ce ar trebui sa achiti si bursa?" (Ca daca faci prima facultate la taxa, cu sau fara bursa, nu iti cere nimeni sa achiti bursa ca sa o urmezi pe a doua la buget), iar tu mi-ai citat un text din care reiese ca nu poti primi bursa de la 2 facultati (in fine, cu precizările de rigoare, doar pentru ca nu le fac nu inseamna ca nu am inteles textul). Asta nu sustine ce ai zis tu initial, si anume ca unul care a primit bursa un an la o facultate nu mai poate beneficia de loc la buget la o alta facultate fara sa achite cheltuielile INCLUSIV BURSA.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai nu-i obligat nimeni sa-ti spuna, asta este interesul tau, sa te informezi!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Probabilitatea exista, dar, un mare dar, nu intereseaza pe nimeni sa vina la facultate pentru bursa.
Cei care sunt eligibili de bursa nu au motiv sa se lase de facultate, iar cei care se lasa dupa un an nu si-au dat deloc silinta.

Ps: Urmareste din cand in cand site-ul facultatii pentru ca mai apar informatii de care se poate sa ai nevoie, precum data pentru burse.

| AnastasiaK a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Te contrazic...cunosc personal un caz de student care dadea admiterea an de an la aceeasi facultate si intra cu medie de bursa, pe loc cu taxa bineinteles, dar bursa era mai mare decat taxa si facea asta strict pentru bani (400 de lei in plus pe luna ca student fara sa faci nimic pentru ei nu strica). In rest dadea meditatii si cred ca avea si un job. Bine, cand s-a hotarat sa si promoveze, a luat toate examenele cu 9 si 10, dar totusi au fost niste ani in care a picat. Exista si varianta asta laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ha ha. Am trait sa o aud si pe asta.

| Algo098 a răspuns:

Cred ca daca pleaca i se cere sa dea bursa inapoi si numai daca termina facultatea (cu sau fara licenta) ramane cu bursa luata.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Algo098):

Nope, nu ti se cere sa dai bursa inapoi.

| Algo098 a răspuns (pentru AnastasiaK):

E bine. Cu mai bine de 20 de ani in urma stiu ca daca un student s-a mutat de la politehnica la universitate, cei de la politehnica i-au cerut banii inapoi si cum devalorizarea leului era mare, a iesit in castig. Nu i-au luat dobanda si nu au tinut cont de inflatie.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Algo098):

Nu cunosc regulile fiecarei facultati, dar la Universitate, unde am terminat eu, stiu sigur ca nu se cere bursa inapoi chit ca nu a terminat facultatea...am prieteni care au terminat la Poli si nu am auzit sa se intample nici acolo, dar nu garantez. Exista in schimb niste situatii in care se poate opri primirea bursei in timpul anului (parca in cazul in care studentul nu promoveaza niciun examen...dar chiar nu mai stiu exact).

| Welterweight a răspuns:

Nu trebuia sa iti spuna nimeni trebuia sa citesti contractul pe care l-ai semnat si sa stai mereu cu ochii pe avizier pentru inffo suplimentare