| Extreme1234 a întrebat:

Buna,revin din nou cu o intrebare,deci, prietena mea este la un liceu vocational in Brasov, dar ea vrea sa se mute la un liceu in Fagaras deoarece vrea sa se mute cu tatal ei (Parintii sunt divortati). Cam ce este nevoie sa faca acest lucru, ca din cate am inteles transferul se poate face in timpul anului scolar in caz ca i se schimba domiciliul. In cazul asta ea trebuie sa isi refaca buletinul cu noul domiciliu, va trebui sa faca parintii ei cerere ca tatal sa intre in custodia ei sau cum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca domiciliul minorei a fost stabilit in Brasov la mama si tatal sau sta in Fagaras atunci nu poate invoca motivul cu schimbarea domiciliului si nu se poate transfera, ar fi un fals.
Doar daca se stabileste domiciliul la tata, prin intelegere intre parinti sau prin hotarare judecatoreasca, va putea sa se transfere oricand.

| Extreme1234 explică (pentru Ioandelasal):

Si ea va trebuii sa isi schimbe buletinul sau ceva?(In afara de carnetul de note)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Extreme1234):

Sigur ca va trebui sa-si schimbe cartea de identitate, ca sa aiba domiciliul in Fagaras, cu aceasta va dovedi schimbarea domiciliului.

4 răspunsuri:
| NunuNini a răspuns:

Daca nu este in custodia tatalui, nu se poate muta pentru ca asa vrea ea.
Daca tatal obtine custodia, mai discutam atunci.

| Extreme1234 explică (pentru NunuNini):

Pai ideea e ca ea s-a certat cu mama ei pentru actualul prieten al mamei si ea a trimis-o la tatal ei. Deci mama ei ii acorda custodia tatalui