| bogdan88 a întrebat:

Se poate conduce de la 16 ani? Daca da, ce masini?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se pot conduce masinile care se incadreaza la categoria B1, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Bineinteles ca trebuie sa faci o scoala de conducere, o poti incepe la 15 ani si 9 luni si sa reusesti la probele teoretica si practica.
La aceasta categorie se incadreaza masini gen Microcar, le compari caracteristicile tehnice cu cele prevazute la categoria B1 si vezi care se incadreaza.

| cristianfasola a răspuns:

Doar subcategoriile A1 şi B1 unde:

SUBCATEGORIA A1: motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cm3 si o putere care nu depaseste 11 kW;
SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h.

| suntserios a răspuns (pentru cristianfasola):

Vezi ca aia e legislatia veche.
nu mai exista de mult subcateogorii

| bogdan24680 a răspuns:

Nu se poate conduce de la 16 ani dar poti sa faci scola de sofer si dupa acea la 18 ani poti conduce

| suntserios a răspuns (pentru bogdan24680):

Mai arunca un ochi pe codul rutier, intr-un singur raspuns ai dato de 2 ori in balarii