| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, acum un an si ceva m-am filmat cu cineva in timp ce aveam relatii intime pentru ca a fost o nebunie de a noastra.La cateva luni, acel clip a fost primit de catre un prieten dupa un cont de Facebook fals... ulterior am aflat ca a mai fost trimis si altor persoane si ca s ar stii cine e persoana care a trimis.Banuiala mea a fost ca acel clip era pe contul de skype si probabil de acolo s-a luat pentru ca o prietena buna imi stia parola, asta este doar o banuiala pentru ca acl clip nu a fost trimis la nimeni.As fi putut face ceva? chiar daca eu nu pot sa dovedesc cine a trimis daca se va repeta politia poate face ceva? e normal ca cineva sa trimita poze nud si clipuri fara voia mea?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nu este normal nici ce-ai facut tu. In primul rand, din ce spui, tu ai fost cel care a pus continutul pe internet, asa ca esti vinovat.
Daca partenera ta era minora atunci si tu, ca si ceilalti care au raspandit continutul, puteti fi acuzati de pornografie infantila, conform Codului penal, citez:
"ART. 374. Pornografia infantilă
  (1) Producerea, deţinerea, procurarea, stocarea, expunerea, promovarea, distribuirea, precum şi punerea la dispoziţie, în orice mod, de materiale pornografice cu minori se pedepsesc cu închisoarea de la un an la 5 ani.
  (1^1) Cu pedeapsa prevăzută la alin. (1) se pedepseşte şi îndemnarea sau recrutarea unui minor în scopul participării lui în cadrul unui spectacol pornografic, obţinerea de foloase de pe urma unui astfel de spectacol în cadrul căruia participă minori sau exploatarea unui minor în orice alt fel pentru realizarea de spectacole pornografice.
  (1^2) Vizionarea de spectacole pornografice în cadrul cărora participă minori se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) au fost săvârşite printr-un sistem informatic sau alt mijloc de stocare a datelor informatice, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
  (3) Accesarea, fără drept, de materiale pornografice cu minori, prin intermediul sistemelor informatice sau altor mijloace de comunicaţii electronice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (3^1) Dacă faptele prevăzute la alin. (1), (1^1), (1^2) şi (2) au fost săvârşite în următoarele împrejurări:
  a) de către un membru de familie;
  b) de către o persoană în a cărei îngrijire, ocrotire, educare, pază sau tratament se afla minorul sau de o persoană care a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului;
  c) fapta a pus în pericol viaţa minorului, limitele speciale ale pedepselor se majorează cu o treime.
  (4) Prin materiale pornografice cu minori se înţelege orice material care prezintă un minor ori o persoană majoră drept un minor, având un comportament sexual explicit sau care, deşi nu prezintă o persoană reală, simulează, în mod credibil, un minor având un astfel de comportament, precum şi orice reprezentare a organelor genitale ale unui copil cu scop sexual.
  (4^1) Prin spectacol pornografic se înţelege expunerea în direct adresată unui public, inclusiv prin tehnologia informaţiilor şi comunicaţiilor, a unui copil implicat într-un comportament sexual explicit ori a organelor genitale ale unui copil, cu scop sexual.
  (5) Tentativa se pedepseşte."
Daca ambii sunteti majori politia nu are nici o atributie in aceasta situatie. Cel mult il poti da in judecata, pe cale civila, pe cel care a raspandit continutul pe internet, pentru incalcarea dreptului la propria imagine, in baza raspunderii delictuale si poti solicita daune morale, bineinteles daca ai probe in acest sens.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Nu este vb de o persoana minora

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci nu este nici o problema.

| Atotstiutorul a răspuns:

Mai ai filmari?

| anonim_4396 explică (pentru Atotstiutorul):

Nu...a fost doar aia de acum cativa ani,, am pus o pe skype si am uitat de ea, pentru ca filmarea a fost trimisa dupa aproximativ un an, chiar uitasem de ea

| mihai69 a răspuns:

Normal că nu e normal, se încalcă mai multe legi. În plus, dacă nu ai (aveai la data filmării) 18 ani, mai intră şi la distribuire de materiale obscene cu minori. Şi în acest caz poți depune plăngere şi acum.

| doctorandus a răspuns:

Poate a fost un hacker care actiona de pe un proxy din Vietnam sau Nigeria. Prinde orbu' scoate-i ochii.

| LPCTSTR a răspuns:

Greseala ta a fost ca te-ai filnat. Intreaba prietenii sau persoanele care au primit clipul si intereseaza-te de cont si persoana din spatele lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este normal, sa se trimită poze si clipuri nud nimanui ca nu stii niciodata unde poate ajunge acele poze sau filmari si se pedepseste drastic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu era nimeni minor si nu am pus pe internet, ci a fost pus pe contul meu de skype..nu pe internet, pur si simplu asa a vrut partenera mea atunci, si am zis ok de ce nu, dupa care filmarea a fost stearsa dupa telefon si pusa pe skype dar probabil am uitat ca cineva imi stia parola, doar ca filmarea a fost facuta in 2015 si asa zisa amica a luat o in 2015...am si uitat de ea...

| Ivy86 a răspuns:

Niciodată nu salva ceva pe internet. Tot ce vorbești sau stochezi pe net este supravegheat de cineva.
Nu mai fiti naivi. Nu mai există intimitate pe internet. Orice om mai deștept poate sa iti acceseze pozele, filmele etc (mai nou funcția de google photo ți le stochează automat în cloud, chiar dacă le ștergi!)
Deci e posibil un "prieten" sa iti fi distribuit video-ul, sau " cineva" care are acces la anumite baze de date, sa îl fii furat și tu sa ajungi în situația asta.
Părerea mea e sa raportezi videoclipul și sa te înțelegi cu site-urile respective. Eventual sa ii ameninți ca vei apela la politie dacă nu îl șterge, video fiind cu minori și fără acceptul lor.
Nu știu ce șanse ai, gândește-te ca ei fac bani buni de pe videoclipurile astea.
Poți încerca și la politie dar sincer nu cred că pot face multe.
Bafta și sper ca vei putea sa îl ștergi, pe viitor îți poate afecta imaginea ta și a partenerei tale.

| anonim_4396 explică (pentru Ivy86):

Nu a fost pus pe internet, ci pur si simplu eu cu "amica"mea ne am certat foarte rau si ea ca sa imi faca rau a trimis acel video actualei mele iubite ca sa imi faca rau, a fost trimis pe messenger(Facebook)dupa un cont fals...

| Ivy86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci nu e asa de grav. Fosta ta e o idioata sincer. Un video asa ii poate face mai mult rău ei, decât ție.
Probabil ea acum e geloasa și vrea sa facă pe grozava, de asta l-a arătat la actuala.
Ia schimba-ti tu puțin atitudinea și zi ca ți se rupe de video ala, ca dacă vrei poți și tu sa îl arăți la părinții /colegii/iubiții ei.
Cred ca sigur ar lasă-o balta cu șantajul.

| JoookkkeeeRRR a răspuns:

Mare greseala ai facut cand ai ales sa te filmezi, nu sti unde pot ajunge filmariile acelea si pozele dar poti depune plangere la politie, si te ajuta ei mai departe in rezolvarea acestui mister, dar de vina esti si tu ca ai contul de skype la comun cu alta persoana

| JimJones a răspuns:

Nu, nu este normal si este interzis de lege. Politia poate face si acum ceva. Te sfatuiesc sa te duci la Politie. Ai grija pe viitor.