| anonim6669 a întrebat:

Bună seara!
Am 17 ani și de ceva timp merg intr-un bar cu prietenul meu care face intr-o luna 18. Acolo lucrează soția patronului, cei doi băieți ai patronului, soția unuia dintre băieți și inclusiv patronul. De câteva luni merg aproape în fiecare zi în acest bar. Pana astăzi când unul din băieții patronului a început sa se lege de mine și de prietenul meu. ( el are ceva cu prietenul meu de mai mult timp, pentru simplul fapt ca e rocker ). Totul a început de la o punga cu semințe. Băiatul ne-a spus ca nu ne da semințe decât dacă mergem sa mancam afară, ceea ce mi s-a părut ciudat. Așa ca am rugat pe cineva de prin bar sa facă același lucru. Culmea, lui i-a dat. Am mai rugat o persoana, i-a dat și lui. Apoi prietenul meu l-a întrebat de ce noua nu ne dă, iar altora da. A început sa zică ca așa vrea el, ca de ce il certam noi pe el pentru asta, ca de ce pierdem în fiecare zi vremea acolo și sa terminam consumația ( care a fost de aproximativ 25 lei ) și sa plecam. Peste jumătate de ora a venit iar la noi, ne-a dat afară și a spus sa nu ne mai ducem acolo. Numai zic, băiatul e foarte îngust la minte. Spunea ca pune afiș sa ne interzică intrarea în bar.
Întrebarea mea este : se poate face ceva în privința asta?
Ne-am gândit sa vorbim cu mama lui, soția patronului, care este destul de amabila, dar fiind mama și fiu, nu cred ca ar înțelege.
Apoi ne-am gândit la protecția consumatorului. Dar ar putea face ceva în privința asta?
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ar putea face nimic. Fiind minori n-aveti ce cauta in bar si nici sa fiti serviti cu bauturi alcoolice, daca sunt prinsi ca va servesc pot fi amendati destul de mult.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai nu au zis ca ei consuma bauturi alcoolice. Poate consuma cola, etc. Nu le e interzis minorilor (prin lege) accesul in baruri, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Asa este, nu le este interzis expres dar, conform L.61/1991, constituie contraventie, citez:
"18) refuzul consumatorului de a părăsi un local public în care se consumă băuturi alcoolice, după ora de închidere sau la cererea îndreptăţită a unui salariat al localului;"
Fata de aceasta prevedere rezulta ca le poate fi interzis accesul, sigur ca daca masura este indreptatita si nu este discriminare.

| Radu284 a răspuns:

Sfatul meu e sa va duceti in alt bar. De ce vrei sa le bagi bani in buzunar cu forta?