| ombladon156 a întrebat:

Salut TPU! Am mare nevoie de ajutorul vostru. Am inceput sa imi urasc viata din cauza inaltimii mele. Am 15 ani si am 1.65. De exemplu sunt baieti care nu sunt mai "facuti" ca mine si totusi sunt mai inalti si au prietene, ceea ce eu nu am. Astazi de exemplu ma intreaba pe afara o fata pe care nu o cunosteam ce clasa sunt. I-am spus a 9-a si mi-a zis ca nu par. Daca ma duc la baschet o sa zica ca sunt prea mic pentru varsta mea, de inotat nu stiu si volei nici atat. M-am gandit sa merg la sala ma va ajuta? Tata are 1.80 si mama 1.60. Sunt disperat din cauza inaltimii mele, ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ai un dar de la natura pe care nu stii sa-l pretuiesti.

| Veme a răspuns:

Iti recomand sa iei hormon de crestere dupa ce vorbesti cu un endocrinolog. Te va ajuta sa ajungi la 1.80.
http://www.webmd.com/......th-hormone

| MeyCara a răspuns:

Buna! Iti pot spune sigur ca, mergand la sala, nu te va ajuta sa te inalti ba mai rau, te va opri din crescut. Nu consider ca este o limita de varsta sau de inaltime cand vine vorba despre baschet sau volei, sunt doua sporturi foarte frumoase care te pot ajuta. Nu trebuie sa fii complexat de statura ta, stii vorba aia, cine te place, te place asa cum esti. Nu pune la suflet rautatile altora, viata este frumoasa si trebuie traita din plin. Sper ca te am ajutat ^^

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Daca mergi la sala o sa incetinesti cresterea.LA SALA NU SE MERGE PANA IN VARSTA DE 18-19 ANI.Lasa-i pe fraieri sa mearga si sa ramana pitici.Frate, tu ai 15 ani.pana la 25 tot cresti.Ai bunici inalti? Unchi inalti? Atunci stai linistit, vei fii si tu.Lasa natura sa isi urmeze cursul.ce poti face tu, daca chiar vrei, ia-ti suplimente alimentare. Centrum, calciu, vitamine.

| MirelaNicoleta a răspuns:

Exista o problema mondiala cu inaltimea asta, ai timp sa cresti pana la 20 si ceva de ani. Cand vei avea 20 si ceva de ani vei vrea ca lumea sa iti dea mai putini ani sa te vada mai tanar.

| Alicia98 a răspuns:

Poti face inot sau volei daca nu vrei baschet, iar ca sa pari mai inalt imbracate in dungi verticale big grin
Bafta!

| AntoniaHetfield63 a răspuns:

Nu esti asa scund..eu zic sa incepi sa faci baschet, o sa te ajute! si ce daca o sa iti zica ca esti prea scund? ar trebui sa te doara in cot de parerile altora pentru ca ai alte calitati pe care ei nu le au!winking big grin mai sunt si de inaltimea ta! dupa mine e dragut cand cineva ii mic la inaltime! trust me sunt si fete mici, si sunt mai simpatice decat alea prea inalte sau chiar medii! laughing

| madalinanadreea25 a răspuns:

Buna hei nu trebuie sa iti faci griji happy

| Jessieamphetamine a răspuns:

Buna! Basketul te inalta!
Si nu cred ca nu ai prietena datorita inaltimii, poate nu ai cunoscut pe cineva inca cineva care sa iti aprecieze caracterul nu fizicul. Caracterul e cel mai important nu fizicul, si nici eu nu sunt inalta am 1.50 si 15 ani unii mi.au spus ca sunt draguta,altii ca sunt prea pitica dar asta e am timp sa ma inalthappy Du.te la bascket,e si frumos acest sport si sanatos si te si inalta,si nu le arata ca esti deprimat datorita inaltimii,compoartate ca si cum nu te intreseaza parerea lor arata.le ca te placi asa cum esti, chiar daca nu e asa.Fa bascket, fi pozitiv, zambeste mereu, si vei reusi! ^^