| Ironforge a întrebat:

Am nevoie de un sfat in ceea ce priveste urmatoarea problema: am cumpărat acum ceva timp o casă batraneasca mai mult pentru teren in idea de a construi ulterior o locuinta acolo. Acum insa nu pot aplica pentru programul Prima Casă deoarece am o locuință de peste 50 mp. Casa este veche si cred ca in contract suprafata ei a fost umflată, are 70 mp dar cred ca are sub 50. Se mai poate face ceva sa modific contractul de v-c cu suprafata reala, care mi-ar permite sa pot construi cu prima casă? (Nu doresc sa o demolez) Multumesc!

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca suprafata reala nu corespunde cu cea din acte mergi la notar,si spune-i, cineva a gresit la cadastru, notaru nu poate face nimic, dar poate te indruma unde sa mergi, cred ca la primarie, acolo trebuie uie dezlegata problema.Chestia e ca la primarie in RO e jale, descurca aia dracu ghem laughing dar incearca, chiar daca dureaza asta e o sa refaca cadastru si o sa ai ceva ral atata in acte cat si in teren.De putut sigur se poate si asta primaria o face, stiu sigur, nu avocat nu povesti.

| ziftode a răspuns:

Du-te la o firma de imobiliare, da o spaga doar ca sa te indrume la un avocat bun pentru exact ce ai descris mai sus

din pacate nu ma pricep, dar... asa as face eu!