| FlorianMures a întrebat:

Am platit acum mai multe luni taxa pentru niste cursuri care au fost amanate de luni de zile. Vreau sa-mi recuperez taxa si actele de la ei si probabil nici nu sunt apti sa "predea" cursurile alea...Am inteles ca trebuie sa scriu o cerere prin care sa le transmit faptul ca vreau sa-mi fie returnati banii si ca o pot depune la sediul firmei unde am platit taxa sau o pot trimite prin posta.Ce nu stiu este : Daca cererea se depune personal la sediul firmei, trebuie sa elibereze o confirmare de primire? Sau confirmarea de primire se ofera doar daca este trimisa prin posta? Ca asa ma gandesc ca pot foarte usor sa spuna ca nu au primit nimic.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Cum ai trimis taxa? Cu confirmare? Daca trimiti prin posta, cere raspuns de primire. Ca o dovada. Care nu face 2 bani daca nu ai dovada ca i-ai trimis. Deci adaoga si o copie dupa chitanta ca ai trimis. Oricum poti lua teapa, sau sa cheltui mai mult judecandu-te. Or sa-ti promita ca vor tine cursul si nu vei mai putea zice nimic. Am patit si eu asta. Anunta la un ziar sau mai multe despre practica acestei firme.
Nu te astepta sa recuperezi.
Cauta in codul penal articolul de lege care pedepseste falsul si uzul de fals. Poti depune si personal, sa ai 2 exemplare, unul il inregistrezi la firma, altul sa-ti scrie secretara data si cu ce numar ti l-a inregistrat.Plus o stampila. Asigura-te ca firma exista sau nu e decat o ceata de excroci. Daca trimiti prin posta, cere raspuns de primire, dar esti sigur ca nu si-au schimbat sediul.
Bafta! Poti incerca si te vei lamuri! Toate variantele astea.Pastreaza toate dovezile. Daca mai ai ceva.

| FlorianMures explică (pentru oprescudorin11):

Am doar un bon de la ei, asa au facut pana acum, de 8 luni.Pana si actele din el au expirat. Taxa le-am achitat-o personal la sediul firmei lor.O sa depun personal cererea, deci voi aduce 2 exemplare.Nu imi vine sa cred ca isi desfasoara activitatea relativ nestingherite jigodiile astea crunte...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru FlorianMures):

Stai linistit, nu sunt singurii. Daca ai sansa sa-i intalnesti scrie in cererea ta si ca daca nu-ti returneaza banii imediat se supun art.326(fals informatic), 326(fals in declaratii), 327(fals privind identitatea). Fara sa te certi sau sa ridici glasul.(pedeapsa de la 3-5 ani).
Uita-te pe internet la articolele mentionate si incadreaza-l dupa cum stii.S-ar putea sa-ti dea banii numai de frica sa nu-i piarda si pe altii furati de la alti oameni. Iarasi bafta!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru FlorianMures):

Bonul are stampila? Ceva text in clar?

| MuresFlorian a răspuns (pentru oprescudorin11):

Singurul inscris lizibil de pe bon e reprezentat de stampila.
Din moment ce m-au asigurat ca vor incepe in cateva saptamani si au trecut 8 luni fara sa aiba loc macar o ora de curs, art 326 (fals in declaratii) e foarte potrivit.
Sa inteleg ca pot cere returnarea taxei intr-o perioada mai scurta de 15-20 zile? Peste tot am vazut aproximatia asta, e obligatorie?
As prefera sa se miste, nu sa le mai ofer aproape o luna pentru un nimic.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru MuresFlorian):

Este o lege in care scrie ca macar trebuie sa-ti dea un raspuns in termen de 15 zile (dar se refara la autoritatile statului ), nici acolo nu se respecta.Trebuie discutat amiabil cu ei, sa le prezinti cu calm situatia, prin scrisori ai deschis posibilitatea doar. O sa-si dea seama ca este mai bine sa -ti respecte cererea.(le mai explici politicos, la ce se expun ).

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faci cererea in 2 exemplare si, daca o duci personal, solicita sa-ti dea un numar de intrare pe exemplarul ce-ti ramane tie.
Doca o trimiti prin posta s-o pui recomandata cu confirmare de primire.