| DaniiJDK a întrebat:

Am primit si eu o "felicitare" de la poliția rutiera pentru vorbit la telefon, centura si pentru executarea virajului peste linie continua. Pe procesul verbal scrie ca sa plătesc 145 lei in 48 ore, iar polițistul a zis ca am 6 puncte de amendă. Unde pot plătii amenda ( pe net scrie ca trebuie facuta copie după chitanta si trimisă la politie) care este procedura pentru plata amenzii si unde o plătesc? Si cu acele puncte? Trebuie sa le plătesc (mentionez ca sunt singurele ) raman acolo un an? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este important ce a spus politistul, important este ce scrie in procesul-verbal de contraventie, in baza acestuia se plateste amenda. Si termenul in care poti plati jumatate din minim (pesemne suma de 145 lei este jumatate din minimul amenzilor) este de 15 zile, nu de 48 de ore, acest termen a fost modificat inca de anul trecut.
Amenda o poti plati la orice Trezorerie si la CEC Bank.
Pesemne esti total in necunostinta ca amenzile rutiere sunt stabilite pe puncte-amenda iar un punct-amenda este in prezent 145 lei, asa ca nu platesti puncte-amenda si aceste nu mai raman nicaieri. Te sfatuiesc sa citesti prevederile privind raspunderea contraventionala (art.95 si urmatoarele) din Codul rutier si o sa te lamuresti cu contraventiile si amenzile pentru acestea.

1 răspuns:
| Daniel31 a răspuns:

Platesti amenda la politie, sau primarie. Nu stiu exact. Ei o sa iti dea o chitanta. Faci copie dupa chitanta respectiva si o pastrezi. Originalul il dai la politie.